Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa ofensywa Pakistanu

Strategia i polityka, 17 sierpnia 2012

Pakistańskie siły zbrojne planują nową ofensywę na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Celem mają być lokalne ugrupowania talibów, operujące głównie na terenie kraju.

Zdjęcie: Washington Times

W czasie wywiadu dla Associated Press, Sekretarz Obrony USA, Leon Panetta, przekazał informację, o tym, że Pakistan planuje kolejną ofensywę przeciwko talibom na obszarze Północnego Waziristanu, jednego z regionów granicznych zlokalizowanych na obszarze Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie. Działania wojsk miałyby koncentrować się głównie przeciwko tzw. pakistańskim talibom, z organizacji Tehrik-i-Taliban Pakistan - (TTP). Tym samym ofensywa miałaby ominąć, m.in. oddziały siatki Haqqaniego, która jest jednym z najbardziej aktywnych ugrupowań ekstremistycznych walczących z wojskami misji ISAF w Afganistanie.

Wczoraj do Islamabadu przyleciał generał James N. Mattis, dowódca amerykańskiego Dowództwa Centralnego (CENTCOM). Celem wizyty było omówienie szczegółów operacji, a także możliwego zaangażowania się w nią wojsk misji ISAF. Jednym z możliwych scenariuszy jest w tym przypadku intensyfikacja działań operacyjnych sił miedzynarodowych, na obszarach przygranicznych po stronie afgańskiej.

Żołnierze ISAF prawdopodobnie nie uzyskają jednak zgody na przekraczanie granicy. Takiego rozwiązania niezmiennie nie akceptują Pakistańczycy. Gen. broni Khalid Rabbani, dowódca pakistańskich wojsk lądowych w regionie, który zapewnia, że jego wojska same poradzą sobie z planowaną operacją. Ze względu na protesty Islamabadu, odnośnie samodzielnych i niekonsultowanych akcji amerykańskich uderzeniowych bsl (Seria ataków bsl USA w Pakistanie, 2012-06-05), można przypuszczać, że nie dojdzie - jak bywało w jeszcze parę lat temu, do wsparcia bezzałogowcami pakistańskiej ofensywy.

Zapowiedziana operacja spotkała się już z krytyką ze strony komentatorów. Ekspercki portal The Long War Journal ocenił plany pakistańskich wojskowych jako kolejny przykład pozorowania działań, zamiast odejmowania rzeczywistych akcji przeciwko zagrażającym wojskom ISAF ekstremistom. Na potwierdzenie tych słów, portal przytacza przykłady powtarzających się w przeszłości operacji skierowanych głównie przeciwko TTP, której głównym rejonem działań jest sam Pakistan. Islamabad nie decydował się wcześniej i w ocenie komentatorów tym razem też się nie odważy, na uderzenie w talibów wspierających ekstremistów operujących na terytorium Afganistanu, w tym ugrupowania Mullaha Nazira i Hafiza Gula Bahadara (działające na terenie Południowego i Północnego Waziristanu), które udzielają pomocy, m.in. siatce Haqqaniego.

Planowana ofensywa pakistańskich wojsk przychodzi w okresie, przynajmniej pozorowanego, ocieplenia stosunków pomiędzy Islamabadem i Waszyngtonem. Nigdy nie doskonałe, uległy one gwałtownemu pogorszeniu w listopadzie 2011, w wyniku omyłkowego atak lotniczego na dwa pakistańskie posterunki granicznego. Zginęło wtedy 24 pakistańskich żołnierzy. W konsekwencji tego wydarzenia Islamabad zamknął przejścia graniczne z Afganistanem dla konwojów z zaopatrzeniem dla sił ISAF (ISAF nadal odcięte od Pakistanu, 2012-05-20) i nakazał Amerykanom opuszczenie bazy wojskowej w Szamsi, wykorzystywanej przez CIA do prowadzenia operacji z wykorzystaniem bsl nad terytorium Pakistanu (Amerykanie opuścili Szamsi, 2011-12-11). Dopiero w ostatnim miesiącu USA udało się załagodzić powstałe spory (Pakistan otworzył granicę, 2012-07-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.