Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Testy jemeńskiego CN-235-300M

Lotnictwo wojskowe, 20 sierpnia 2012

Zamówiony przez jemeńskie siły zbrojne transportowy CN-235-300M przechodzi testy w ośrodku Airbus Military w Sewilli. Samolot został zakupiony dzięki bezzwrotnej pomocy wojskowej USA.

CN-235-300M jest pochodną samolotów serii 200/220. Wersja cechuje się, m.in. nową awioniką zaprojektowaną przez Honeywell International. CN-235 jest już wykorzystywany przez inne państwa regionu, takie jak Arabia Saudyjska, Maroko, Oman czy Turcja / Zdjęcie: Arabian Aerospace

Pierwsze informacje na temat zakupu przez Jemen CN-235 pojawiły się w 2011, kiedy Airbus Military zaprezentował raport dotyczący kwartalnych wyników sprzedaży. Samolot został nabyty ze środków pomocowych USA, które przekazały na ten cel 38 mln USD. Zostały one wyasygnowaneh z liczącego 200 mln USD wojskowego funduszu pomocowego departamentu obrony dla państw sojuszniczych. Ma on na celu, m.in. podnoszenie potencjału operacyjnego sił specjalnych wybranych krajów, dzięki czemu będą one w stanie skutecznie walczyć z regionalnymi ugrupowaniami terrorystycznymi. W ten sposób USA, przynajmniej częściowo, unikają konieczności angażowania własnych sił w tego typu działania (Amerykanie nie będą walczyćw Jemenie, 2010-01-04).

CN-235 został zakupiony z myślą o podniesieniu potencjału operacyjnego jemeńskich sił specjalnych. Dzięki nowym możliwościom transportowym, mają się one docelowo stać się bardziej mobilne, a tym samym skuteczniejsze. Ma to duże znaczenie w kontekście prowadzonej przez siły zbrojne tego państwa, przy współpracy z USA, walce z operującymi w regionie bojownikami Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim (AQAP) (Nieudany atak USA w Jemenie, 2011-05-07).

Waszyngton już od kilku lat wspiera jemeńskie władze, udzielając im bezzwrotnego wsparcia finansowego, m.in. na zakup nowej uzbrojenia (Donacje dla Jemenu, 2010-01-13). W ramach tego samego programu pomocowego, w 2011 USA przekazały sojusznikowi 4 śmigłowce Huey II wraz z pakietem części zamiennych, programem szkoleniowym oraz zabezpieczeniem logistycznym za kwotę 27 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.