Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udany test Prithvi II

27 sierpnia 2012

Indyjskie siły zbrojne poinformowały o przeprowadzeniu w weekend udanego testu pocisku balistycznego Prithvi II.

Prithvi II może przenosić – konwencjonalną lub atomową - głowicę o masie od 500 kg do 1 tony. W zalżności od zastosowanej głowicy, jej zasięg wynosi 150-350 km. Jest napędzana dwustopniowym silnikiem na paliwo ciekłe / Zdjęcie: DRDO

Prithvi II jest pierwszym seryjnie produkowanym pociskiem opracowanym w ramach indyjskiego rządowego Integrated Guided Missile Development Programme (IGMDP). Za jej konstrukcję i budowę odpowiedzialna była Defence Research Development Organisation (DRDO), rządowa agencja badań i rozwoju technologii wojskowych. Pocisk znajduje się już w wyposażeniu indyjskich sił zbrojnych, a przeprowadzona przed kilkoma dniami próba, była elementem programu szkoleniowego dla obsługi technicznej. Przy okazji jednak przedstawiciele DRDO sprawdzali funkcjonowanie wybranych systemów pocisku.

Test został przeprowadzony kilka minut po 11:00 czasu miejscowego. Odpalenie nastąpiło z mobilnej wyrzutni na terenie poligonu rakietowego w Chandipur, na wybrzeżu Orissa. Lot przebiegł zgodnie z planem i jak informują lokalne media, cytując indyjskich wojskowych, pocisk z dużą dokładnością (do około 10 m) osiągnął wcześniej wyznaczony cel na wodach Zatoki Bengalskiej.

Przeprowadzane w przeszłości testy nie zawsze kończyły się jednak z pozytywnym skutkiem (Nieudana próba Prithvi II, 2010-09-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.