Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe PAC-3 dla Tajwanu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 28 sierpnia 2012

Tajwan rozpoczął budowę stanowisk pod cztery z sześciu zamówionych w 2010, amerykańskich baterii przeciwlotniczych/przeciwrakietowych PAC-3. Mają one chronić obszar wokół Taichung i Kaohsiung.

Tajwańskie Patrioty PAC-2 jeszcze przed modernizacją do odmiany PAC-3 (stare wyrzutnie przewożą 4 większe pociski z głowicą odłamkową, nowe po 16 mniejszych, których głowica bezpośrednio uderza w cel). Tajpej instaluje już trzy posiadane baterie w rejonie stolicy, Nangang i Sindian / Zdjęcie: chinadaily.com

Rzecznik ministerstwa obrony powiedział tajwańskiemu dziennikowi Taipei Times, że na budowę stanowisk pod cztery baterie PAC-3 przeznaczono na razie kwotę 2 mln USD. Rzecznik nie chciał podać więcej szczegółów zasłaniając się klauzulą tajności projektu. Powiedział jedynie, że systemy są częścią pakietu uzbrojenia wartego 6,5 mld USD zgłoszonego do Kongresu w 2008. Według ówczesnych ustaleń miały być one dostarczane począwszy od 2014 lub 2015.

W ramach tego pakietu Tajwan miał kupić m.in. 330 pocisków do systemów antyrakietowych PAC-3 za ponad 3,1 mld USD oraz 4 zestawy radarowe AN/MPQ-65 ze stacjami dowodzenia, 24 wyrzutnie, 2 taktyczne stacje dowodzenia oraz systemy łączności i dystrybucji informacji. Dostawcami miały być Raytheon i Lockheed Martin (Broń USA za 6,5 mld USD dla Tajwanu, 2008-10-04).

Z powodu protestu ChRL zlecenie zostało zamrożone choć nie do końca, bowiem w 2008 Raytheon za 685,7 mln USD otrzymał zlecenie, dotyczące modernizacji dwóch tajwańskich kompleksów Patriot z wariantu PAC-2 do PAC-3. Lockheed Martin stał się dostawcą pocisków PAC-3. Obecnie wiadomo, że przebudowa objęła także wurzutnie z 3. tajwańskiej baterii.

W 2010 amerykańska agencja zagranicznej współpracy wojskowej (DSCA) wystąpiła do Kongresu USA o ponowne zatwierdzenie pakietu uzbrojenia dla Tajwanu za 6,4 mld USD (Tajwan – znowu 6 miliardów, 2010-02-01).

Projekt ponownie wywołał falę protestów Pekinu, jednak – jak wskazuje początek budowy nowych obiektów dla Patriotów – Waszyngton zdecydował się na częściową realizację pakietu zamówień, przy najmniej w odniesieniu do systemów przeciwlotniczych.

Kolejnym potwierdzeniem przypuszczeń o zakupie nowej partii Patriotów jest doniesienie Taipei Times. Gazeta informuje, że Tajwan do tej pory kupił 388 pocisków PAC-3, co jest liczbą znacznie większą ponad standard dla posiadanych, zmodernizowanych wyrzutni.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.