Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Galileo w Gujanie Francuskiej

Astronautyka, 30 sierpnia 2012

Astrium EADS dostarczyła do centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej dwa ostatnie satelity Galileo IOV (In-Orbit Validation). Ich wyniesienie na orbitę planowane jest na najbliższe tygodnie.

Zdjęcie: Arianespace

Satelity zostały przetransportowane do Gujany na pokładzie transportowego An-124. Podobnie jak poprzednie dwie, także i te wyprodukowała  niemiecka Astrium GmbH. Faza montażu oraz testów systemów pokładowych została przeprowadzona przez Thales Alenia Space Italia. Urządzenia przeznaczone są do ostatecznej weryfikacji działania wszystkich elementów rozwijanego przez Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Unię Europejską systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Przed rokiem na orbitę wyniesione zostały 2 pierwsze satelity tego typu (Start Sojuza z Gujany, 2011-10-25). Rangi temu wydarzeniu dodawał fakt, że po raz pierwszy w historii z wykorzystywanego przez Arianespace  kosmodromu Kourou, wystartowała rosyjska rakieta Sojuz modelu 2-1a (Sojuz w Arianespace, 2010-05-14). W przyszłości do czterech satelitów dołączone zostanie kolejne 14, których budowa, a docelowo także i start została zakontraktowana w 2010 (Umowy na Galileo, 2010-01-08).

Poza dostarczaniem samych urządzeń, Astrium angażuje się także mocno w rozbudowę naziemnych stacji kontroli pracy systemu. W 2011 przedsiębiorstwo otrzymało od ESA zlecenie o wartości 73,5 mln euro na budowę nowych i modernizację funkcjonujących już centrów kontroli, tak aby ostatecznie uzyskały one pełną gotowość operacyjną (full operational capability - FOC). Z kolei w lutym br., przedsiębiorstwo zawarło umowę na modyfikację konstrukcji rakiet Ariane 5. Docelowo mają one być zdolne do wynoszenia na orbitę 4 satelitów Galileo jednocześnie (Więcej Galileo, 2012-02-06). Umowa przewiduje też budowę dodatkowych 8 urządzeń.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.