Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Więzienie Bagram w rękach Afgańczyków

12 września 2012

USA oficjalnie przekazały kontrolę nad największym amerykańskim więzieniem na terytorium Afganistan w ręce afgańskich władz.

Zdjęcie: Al-Jazeera

Uroczystość odbyła się w poniedziałek na terenie więzienia, oficjalnie nazywanego Parwan Detention Facility (PDF), nieopodal amerykańskiej bazy wojsk lotniczych (Atak na Bagram, 2012-08-21). W wydarzeniu nie wziął udziału, m.in. gen. John R. Allen, głównodowodzący wojskami NATO w Afganistanie ani gen. Keith M. Huber, dotychczasowy dyrektor ośrodka.

Przekazanie kontroli nad więzieniem stanowi formalną realizację zawartego w marcu br., porozumienia pomiędzy amerykańskimi i afgańskimi władzami. W myśl jego postanowień przez ostatnie 6 miesięcy USA stopniowo przenosiła na Afgańczyków odpowiedzialność za kontrolę nad ponad 3 tys. osadzonych na terenie ośrodka.

Pomimo pozytywnego wydźwięku poniedziałkowej uroczystości, kwestia jurysdykcji nad znajdującymi się na terenie zakładu więźniami w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji w stosunkach pomiędzy obydwoma sojusznikami. Władze w Kabulu krytycznie oceniają fakt, że USA w dalszym ciągu sprawuje opiekę nad grupą kilkudziesięciu osadzonych, najprawdopodobniej bojowników z państw trzecich pojmanych w czasie walk w Afganistanie i Iraku. Przetrzymywani są oni w jedynej części więzienia, która nie została formalnie oddana Afgańczykom od użytku.

Z kolei Waszyngton obawia się, że Afgańskie władze zdecydują się na wypuszczenie części przetrzymywanych rebeliantów na wolność, ryzykując tym samym ich powrót w szeregi ekstremistów.

Decyzja o oddaniu w ręce afgańskich władz kontroli nad więzieniem Bagram jest związana z planem wycofania wojsk misji ISAF z tego kraju do 2014. Realizację procesu przyspieszyła jednak seria szkodliwych wizerunkowo dla USA wydarzeń z pierwszej połowy br., w tym afery związanej ze spaleniem ksiąg Koranu, czy zastrzeleniem kilkunastu cywilów przez sierżanta sztabowego Roberta Balesa w Kandaharze.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.