Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosja modernizuje A-135 Amur

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 20 września 2012

Rosja planuje reaktywacje nieużywanych silosów pocisków przeciwrakietowych znajdujących się wokół Moskwy. Ma być to częścią zakrojonej na szeroką skalę modernizacji systemu obrony antyrakietowej A-135 Amur.

Start antybalistycznego pocisku rakietowego 53T6 podczas testów na poligonie Sary Szagan w Kazachstanie 26 października 2010 / Zdjęcie: Michaił Chodarenko

System A-135 z kompleksem ogniowym Amur-P i pociskami bliskiego zasięgu (do 80-100 km) 53T6 stanowi podstawę obrony antyrakietowej Moskwy. Przeznaczony jest do obrony przed ograniczonym atakiem rakiet balistycznych z głowicami atomowymi. Oprócz 68 antyrakiet 53T6 w jego skład wchodziło 36 pocisków 51T6 o zasięgu 350 km i radar dalekiego rozpoznania Don-2N pod Sofrino. Wszystkie pociski wyposażone były w głowice atomowe: 53T6 o mocy 10 kt, 51T6 o mocy 1-2 MT. Punkt dowodzenia systemu znajduje się w Solniecznogorsku.

Przekrój pocisku przeciwrakietowego 51T3 z 10-kt głowicą atomową / Rysunek: Military Russia

System jest obecnie gruntownie modernizowany. Rakiety oraz inne elementy, włączając komponenty służące do namierzania oraz śledzenia są teraz uaktualniane, potwierdził były szef rosyjskich wojsk lotniczo-kosmicznych, emerytowany generał Wiktor Jesin w wywiadzie RIA Novosti. Zdradził także, że dwie wyrzutnie rakiet o zasięgu 51T6 zostały dezaktywowane w 2007, gdyż uznano je za przestarzałe. Mają zostać wyposażone w nowe rakiety dalekiego zasięgu i reaktywowane podczas modernizacji.

Silosy ulokowane w kompleksie bojowym niedaleko Sofrinio, zarządzane przez 9. Dywizję Obrony Przeciwrakietowej 3. Samodzielnej Armii Obrony Rakietowo-Kosmicznej Federacji Rosyjskiej / Zdjęcie: Google Maps

Wyrzutnie pocisków 51T6 zlokalizowane są w sześciu kompleksach bojowych wzdłuż wielkiej obwodnicy moskiewskiej (MKAD). Są to przebudowane stanowiska startowe systemu antyrakiet A-35 uzupełnione od dwa później wybudowane stanowiska. Nie planuje się budowy nowych silosów, gdyż aktywowane zostaną te nie będące obecnie w użytku, powiedział generał.

System Obrony Moskiewskiego Obszaru Przemysłowego A-135 Amur, uzyskał gotowość bojową na mocy dekretu prezydenckiego 17 lutego 1995. W obecnej formie funkcjonuje od 2007 i jest zgodny z traktatem o rakietach antybalistycznych z 1972, z którego jednostronnie w 2002 wycofały się USA.

Operacyjne wersje testowe systemów są badane na poligonie Sary Szagan w Kazachstanie (Test rosyjskiej antyrakiety, 2007-10-11; Test rosyjskiej antyrakiety 53T6, 2011-12-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.