Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze CH-47F dla Holandii

Lotnictwo wojskowe, 10 października 2012

Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało o otrzymaniu pierwszych 2 ciężkich śmigłowców transportowych CH-47F Chinook.

Zamówione przez Holendrów CH-47F charakteryzują się, m.in. mocniejszymi niż w wersji D silnikami, unowocześnionym kadłubem i wyposażeniem awionicznym, zintegrowanym w ramach Avionics Control and Management System dostarczonego przez Honeywell, a także lepszymi systemami obserwacji pola walki, m.in. w postaci nowej głowicy pracującej w podczerwieni, zamontowanej pod nosem maszyny. Na zdjęciu jeden z zamówionych przez Holandię CH-47F w locie

Śmigłowce zostały przekazane Holendrom 8 października. Uroczystość odbyła się na terenie bazy wojsk lotniczych Gilze-Rijen, na południowym-zachodzie kraju, w obecności przedstawicieli ministerstwa obrony oraz korpusu oficerskiego sił zbrojnych tego państwa.

Odebrane przez Holandię śmigłowce to pierwsze 2 egzemplarze z łącznie 6 Chinooków zamówionych przez Hagę na początku 2007. Wartość zawartego przed 5 laty porozumienia szacowana była na około 390 mln Euro.

Nowe śmigłowce mają stanowić uzupełnienie dla 11 obecnie wykorzystywanych CH-47D (Chinooki zamiast Cougarów, 2010-05-11). W przyszłości z kolei mogą je całkowicie zastąpić. Od kilku już lat bowiem Haga stara się podjąć ostateczną decyzją, co do dalszych losów Chinooków w wersji D, które ze względu na swój wiek, w coraz mniejszym stopniu są w stanie sprostać wymogom operacyjnym współczesnego pola walki.

Uroczystość odebrania holenderskich CH-47F w hangarze bazy wojsk lotniczych Gilze-Rijen / Zdjęcia: MO Holandii

Przez długi okres czasu zanosiło się na to, że maszyny te zostaną zmodernizowane do standardu F, co wydłużyłoby ich resurs o co najmniej kilkanaście lat. W ostatnich miesiącach jednak zaczęła przeważać koncepcja sprzedaży CH-47D i kupienia w ich miejsce dodatkowych Chinooków w wersji F Holandia sprzeda Chinooki?, 2012-05-24. Rozwiązanie takie miałoby opierać się, m.in. o zapisy umowy z 2007, która zakładała opcję dokupienia dodatkowych 3 śmigłowców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.