Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Meteor przetestowany

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 października 2012

Dassault Aviation poinformował o przeprowadzeniu dwóch próbnych odpaleń pocisków powietrze-powietrze MBDA Meteor.

Meteor, pocisk dalekiego zasięgu powietrze-powietrze, został wstępnie zamówiony w MBDA przez wojska lotnicze sześciu państw w grudniu 2002. Ta europejska odpowiedź na AIM-120 AMRAAM amerykańskiego Raytheona, ma stać się orężem samolotów Eurofighter, Rafale i Gripen. Na zdjęciu Meteor odpalany z pokładu myśliwca Dassault Rafale / Zdjęcie: Livefist

Testy zostały przeprowadzone 4 i 10 października na terenie ośrodka testowego francuskiej agencji zamówień wojskowych DGA w Cazaux na południowym-zachodzie kraju. W ich czasie samolot wielozadaniowy Dassault Rafale (B301) dwukrotnie dokonał próbnego odpalenia pocisków Meteor. Według relacji producenta maszyn, próby zakończyły się powodzeniem.

Pozytywna ocena przeprowadzonych przed kilkoma dniami testów świadczy o skutecznej integracji produkowanych przez MBDA pocisków BVRAAM (Beyond Visual-Range Air-to-Air Missile) z Rafale. Docelowo francuskie maszyny mają być jedną z platform przenoszących Mateory. Na przełomie 2010/2011 Francja zdecydowała się na zakup 200 pocisków tego typu (Francja zamówiła Meteory, 2011-01-05).

Większa interoperacyjność francuskich samolotów z zamówionymi pociskami będzie możliwa dzięki seryjnemu montażowi na Rafale nowych stacji radiolokacyjnych RBE2, z anteną z aktywnym skanowaniem fazowym (Nowy radar Rafale, 2012-04-02). Pierwszy samolot wyposażony w nowy radar Thalesa został przekazany DGA na początku października (Pierwszy Rafale z RBE2, 2012-10-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.