Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test Minutemana III

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 stycznia 2013

W listopadzie USA przeprowadziły test rakiety balistycznej Minuteman III z głowicą ćwiczebną Mk21. Dopiero pod koniec grudnia poinformował o tym Northrop Grumman.

Test niezawodności rakiety i procedur jej odpalenia odbył się pod kryptonimem Glory Trip 206GM. Northrop Grumman wspierał go technicznie (poza nim w skład zespołu wchodzi Boeing, Lockheed Martin, ATK i 20 innych przedsiębiorstw). W próbie zastosowano po raz pierwszy zmodernizowaną głowicę Mk21 z nowym zapalnikiem i systemem odbezpieczania. Testy mają pozwolić na przedłużenie resursu rakiet Minuteman III – po wymianie niektórych węzłów konstrukcji – do 2030.

Rakieta Minuteman III została wystrzelona z bazy Vandenberg w Kalifornii. Po 30 minutach lotu i przebyciu 7725 km głowica ćwiczebna trafiła w wyznaczony cel na poligonie Ronalda Reagana na atolu Kwajalein w zachodniej części wysp Marshalla na Pacyfiku. Nie podano, jaki zastosowano sposób odpalenia ładunku jądrowego – wysokościowy, niski czy kontaktowy (po zetknięciu z ziemią).

Poprzednia próba Minutemana III była nieudana (Nieudany test Minutemana III, 2011-07-27). Wcześniejszy test odbył się z kolei z problemami technicznymi. Być może dlatego informację o próbie z listopada podano dopiero teraz.

USA dysponują obecnie 450 kompleksami z rakietami balistycznymi Minuteman III różnych odmian. Wszystkie znajdują się w kontynentalnej części mocarstwa. Rakiety rozmieszczone są w wyrzutniach podziemnych. Większość z nich znajduje się w 30-sekundowej gotowości do wystrzelenia. Minuteman III może przenosić jedną głowicę jądrową Mk21 lub trzy MkI2 lub MkI2A o mocy 0,3-0,6 MT.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.