Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test GBI ze zmodernizowaną EKV

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 stycznia 2013

MDA przeprowadziła udany test trzystopniowej przeciwrakiety bazowania lądowego GBI. Test nie obejmował trafienia w cel ćwiczebny.

Start GBI 26 stycznia z bazy Vandenberg / Zdjęcia: MDA

Amerykańska agencja obrony przeciwrakietowej (MDA, Missile Defense Agency) przeprowadziła 26 stycznia test trzystopniowej przeciwrakiety bazowania lądowego GBI (Ground Based Interceptor) systemu Ground-based Midcourse Defense (GMD). Jego głównym celem było sprawdzenie charakterystyk lotnych pozaatmosferycznej głowicy kinetycznej EKV (Exoatmospheric Kill Vehicle, 636 mln USD na EKV, 2012-07-11) dla uzyskania w przyszłości większego prawdopodobieństwa trafienia w cel. Test jest częścią serii eksperymentów rozpoczętych po nieudanej próbie z grudnia 2010 FTG-06a (Flight Test Ground-Based Interceptor, Kolejna nieudana próba antyrakiety USA, 2010-12-17). Głowica EKV została przebudowana na podstawie wniosków wyciągniętych z niepowodzenia.

Wyobrażenie EKV w akcji / Rysunek: Raytheon

W czasie testu GM CTV-01 (Ground-Based Midcourse Defense Control Test Vehicle) antyrakieta wystartowała z bazy Vandenberg. Próba nie obejmowała trafienia w cel ćwiczebny wystrzelony z bazy na Atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla. EKV jedynie manewrowała w jego kierunku. Pełny test ma być przeprowadzony jeszcze w br.

Głównym realizatorem programu GMD jest Boeing. Projektantem i dostawcą EKV jest Raytheon. Ważnymi poddostawcami są też Northrop Grumman i Orbital Sciences Corp.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.