Altair

Autoryzacja

Resetuj hasło
Autor: Artur Gosiewski

Prezentujemy zwięzłe relacje z 5 imprez spadochronowych: trzech ostatnich w 2011 w ramach Spadochronowego Pucharu Świata - w Belluno (Włochy), Rijece (Chorwacja) i Locarno (Szwajcarja) oraz Międzynarodowych Zawodów w Wieloboju Desantowym w Stadtallendorf (Niemcy) i XXX Świętokrzyskich Zawodów Spadochronowych w Kielcach.

Uczestnicy Pucharu Świata; Belluno / Zdjęcie: archiwum sekcji

Belluno przyciąga największą liczbę zawodników ze wszystkich zawodów pucharowych. W dniach 5-7 sierpnia ub.r. do tej uroczej włoskiej miejscowości zjechało 41 zawodniczek i 178 zawodników, w tym rekordowa liczba polskich spadochroniarzy - 6 zawodniczek i 14 zawodników - by rywalizować w celności lądowania. Nasi reprezentanci skakali w 4 drużynach: POPS Poland, KRAKóW Wawel, POLAND i POLAND 2. Z tej 20-osobowej reprezentacji 9 osób to zawodnicy sekcji spadochronowej WKS Wawel z Krakowa. Pomimo tak dużej liczby zawodników tempo wykonywania skoków było spore, a skakano ze śmigłowca AS 350 B3 Ecureuil i z samolotu Cessna 206. Wszyscy skoczkowie wykonali po 8 skoków zawodniczych, co jest maksymalną liczbą kolejek skoków, przewidzianą regulaminem Pucharu Świata. Ostatecznie w klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Włosi z zespołu ITALY NATIONAL TEAM. Na 2 miejscu uplasowała się czeska drużyna CZECH REPUBLIC MILITARY TEAM I, a na 3 miejscu słoweńska SLOVENIA ELAN. Indywidualnie w klasyfikacji kobiet zwyciężyła Maja Sajovic ze Słowenii, srebrny medal zdobyła Veselka Klobucaric Pirc z Chorwacji, a brązowy Irena Avbelj ze Słowenii. W klasyfikacji mężczyzn złoty medal wywalczył Gernot Alic (HFSC-Freistadt) z Austrii. Na 2 miejscu znalazło się ex aequo trzech zawodników: Corrado Marchet (Włochy), Hynek Tabor (Czechy) i Uros Ban (Słowenia). W związku z tym 3 miejsca nie było. Najlepszy polski zawodnik - lider zespołu KRAKóW Wawel Rafał Zgierski uplasował się na 16 pozycji, a najlepsza polska zawodniczka Bogna Bielecka, reprezentantka Krakowa, zajęła 10 miejsce. Odbyło się więc bez spektakularnych sukcesów, ale doszły kolejne punkty w klasyfikacji generalnej.

Kolejny start w zawodach Spadochronowego Pucharu Świata i kolejne, zebrane doświadczenia. Pierwszy start w Chorwacji o tej porze roku. Upalne, bezdeszczowe dni i ciężkie termiczne warunki. Każde lądowanie przy innej prędkości wiatru oraz duszenia i noszenia nad samym kołem. Tak najkrócej można scharakteryzować ubiegłoroczny wrześniowy start ekipy KRAKóW Wawel w piątych zawodach Pucharu Świata w Rijece. Skoczkowie rywalizowali na lotnisku Grobnik w dniach 9-11 września.