Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niemcy wysłali NH90 do Afganistanu

Lotnictwo wojskowe, 19 kwietnia 2013

Bundeswhera wysłała do Afganistanu pierwszy śmigłowiec NH90. Pozostałe 3 dołączą do niego w najbliższych tygodniach.Załadunek niemieckiego HN90 do wnętrza An-124-100 / Zdjęcie: Eurocopter

Do przewozu wiropłata użyto transportowca An-124-100, należącego do linii Wołga-Dniepr. Wystartował on z portu lotniczego Lipsk-Halle, 17 kwietnia. Lądowanie nastąpiło w Mazar-i-Szarif.

Wcześniej NH90, ze składu 10. pułku śmigłowców transportowych (Transporthubschrauberregiment 10 Lüneburger Heine), przyleciał tam o własnych siłach z macierzystej bazy w Fassberg. Przed załadowaniem NH90 na pokład An-124, konieczne było spuszczenie paliwa ze zbiorników wiropłata i wybudowanie łopat wirnika nośnego.

W najbliższych tygodniach do Azji zostaną wysłane 3 kolejne niemieckie NH90. W Afganistanie będą one działały parami. Jeden śmigłowiec wykonywać będzie zadania ewakuacji medycznej, a drugi zapewniać osłonę ogniową. Dwa pozostałe będą oczekiwać w bazie jako rezerwa.

Śmigłowiec medyczny ma na pokładzie nosze i wyposażenie umożliwiające prowadzenie intensywnej opieki medycznej nad rannym. Natomiast wiropłat osłony jest uzbrojony w 2 km i może przewozić 20 żołnierzy desantu.

Niemieckie NH90 TTH wysłane do Afganistanu mają osłaniać całkowitą zdolność bojową pod koniec czerwca. Od sierpnia ub.r. operują tam także NH90 wojsk lotniczych Włoch (Pierwszy NH90 w Afganistanie, 2012-08-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.