Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy NH90 w Afganistanie

26 sierpnia 2012

18 sierpnia na lotnisku w Heracie wylądował Boeing C-17 Globemaster III, na pokładzie którego przywieziono włoski śmigłowiec NH90. To pierwsza maszyna tego typu dyslokowana do Afganistanu.

Wyładunek na terenie bazy w Heracie

Informację o przylocie włoski resort obrony podał z kilkudniowym opóźnieniem, co jest powszechnie stosowane ze względów bezpieczeństwa. Lot rozpoczął się w Europie, z lotniska w Bolonii, i przebiegał bez problemów.

Włosi planują wysłanie partii 6 NH90 wojsk lądowych, w standardowej konfiguracji TTH, z pełnym pakietem urządzeń samoobrony i walki radioelektronicznej. Ich misja ma trwać pół roku. Bedzie testem konstrukcji w warunkach realnego konfliktu. Na podobnej zasadzie włoska marynarka wojenna wysłała w 2010 na rok 3 AW-101 (oznaczone jako EH-101) w wariancie transportowym (Włoskie AW-101 w Afganistanie, 2010-10-12).

NH90 wesprą CH-47C oraz szturmowe A129 Mangusta. Obecnie maszyny tego pierwszego typu są już najliczniejszym transportowym wiropłatem włoskich wojsk lądowych. Mimo decyzji o spowolnieniu dostaw, spowodowanej kryzysem budżetowym, do tej pory ten rodzaj sił zbrojnych otrzymał już ponad połowę z 60 zamówionych egz.

Ze względu na wymiary NH90 (długość ponad 16 i wysokość ponad 5 m), w przedziale ładunkowym nawet tak dużego samolotu jak C-17 może być przewożony tylko jeden śmigłowiec tego typu / Zdjęcia: USAF

Do wysłania do Afganistanu najnowszych europejskich śmigłowców transportowych przygotowują się także Niemcy. Planują oni dyslokację kilku egz. w wersji transportu medycznego. W ramach przygotowań, niemieckie NH90 wzięły niedawno udział w amerykańskich ćwiczeniach Exercise Falcor 2012, przeprowadzonych w rejonie bazy Holloman w stanie Nowy Meksyk, w wysokich temperaturach odpowiadających warunkom panujacym latem w Afganistanie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra