Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przedostatni Dolphin dla Izraela

Marynarka wojenna, 01 maja 2013

Izrael zaprezentował kolejny okręt podwodny typu Dolphin, INS Rahav, odmianę U212. Jego oficjalnie wprowadzenie do służby ma nastąpić w przeciągu najbliższego roku.Pierwsze 3 Dolphiny są wyposażone w konwencjonalny napęd diesel-elektryczny, który wymaga dość częstego wypływania na powierzchnię. Nowe, bazujące na konstrukcji U212, wyposażono w napęd niezależny od powietrza atmosferycznego, co pozwala im na dłuższe przebywanie w zanurzeniu. Na zdjęciu przedstawiciele izraelskiej marynarki wojennej w czasie poniedziałkowej uroczystości / Zdjęcie: MO Izraela

Uroczystość odbyła się przed 2 dniami w niemieckiej Kilonii. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele izraelskiego resortu obrony i marynarki wojennej, a także producenta okrętu, stoczni Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW).

W najbliższych miesiącach okręt przejdzie serię prób morskich weryfikujących jego potencjał bojowy oraz bezawaryjność. Zostanie też doposażony w wymagane przez nabywcę systemy pokładowe, w tym łączności, obserwacji i analizy pola walki oraz kierowania ogniem. Według izraelskich mediów, jednostka powinna uzyskać całkowitą zdolność operacyjną w 2014.

Ze względu na możliwości różnorodnego zastosowania bojowego oraz przenoszone uzbrojenie (m.in. przystosowanie do odpalania pocisków samosterujących, które mogą być wyposażone w głowice nuklearne), Dolphiny stanowią istotną wartość dla izraelskiej marynarki wojennej. Powszechnie uznaje się je za narzędzie pozwalające na wykonanie ataku odwetowego.

Tel Awiw planuje wprowadzenie do służby jeszcze 6. OP typu Dolphin. Zostało to oficjalnie potwierdzone przez niemiecki resort obrony w 2012 (Izrael kupuje kolejnego Dolphina, 2011-05-06, Szósty Delfin dla Izraela, 2012-03-21). Podobnie jak w przypadku poprzednich okrętów, także ten zostanie częściowo sfinansowany przez władze w Berlinie (Niemcy nie chcą sponsorować Dolphina, 2010-07-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra