Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemcy pozostają w AGS

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 czerwca 2013

Niemcy postanowiły pozostać w programie NATO AGS mimo rezygnacji z zakupu bezzałogowców rozpoznawczych Euro Hawk.

O decyzji rządu Niemiec poinformował przedstawicieli innych państw NATO minister obrony Thomas de Maiziere. Berlin postanowił pozostać w programie budowy systemu rozpoznania sytuacji naziemnej AGS (Alliance Ground Surveillance), opartego m.in. na samolotach bezzałogowych. Obecnie uczestniczy w nim 13 państw Sojuszu, bez Polski, która zrezygnowała z udziału w AGS w 2009, za czasów pozostającego wówczas ministrem ON Bogdana Klicha (Nieprimaaprilisowe pożegnanie z AGS), ze szkodą dla możliwości sił zbrojnych i interesów przemysłu lotniczo-zbrojeniowego.

Oświadczenie ministra de Maiziere pojawiło się w kontekście rezygnacji 14 maja Niemiec z zakupu amerykańskich bezzałogowców rozpoznawczych EuroHawk (Niemcy zrezygnują z Euro Hawka?, 2013-05-16). 5 bsl tego typu miało kosztować 559 mln USD, ale na ich dostosowanie do eksploatacji w kontrolowanej przestrzeni powietrznej trzeba było wydać jeszcze nawet 800 mln USD. Certyfikacja w Europie okazała się bowiem znacznie trudniejsza niż w USA. Być może jednak najważniejszą przyczyną rezygnacji z transakcji był brak pełnego dostępu do kodów źródłowych amerykańskich systemów dostarczanych wraz z bsl (główne wyposażenie rozpoznawcze miało być niemieckie), co uniemożliwiało pełną kontrolę nad nimi.

Krytykowany przez opozycję za zmarnowanie kilkuset milionów Euro, de Maiziere poinformował, że decyzja o rezygnacji z Euro Hawków została podjęta w optymalnym czasie, a rezultaty programu związanego z ich  planowanym zakupem (m.in. wyposażenie rozpoznawcze) zostaną wykorzystane w innych przedsięwzięciach. W grę wchodzi m.in. zbudowanie wersji rozpoznawczej samolotu dostarczonego przez Airbus Military. By ułatwić korzystanie z kontrolowanej przestrzeni powietrznej w Niemczech ma powstać specjalna agencja dopuszczająca do lotów wojskowe statki powietrzne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.