Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Agni V w 2015?

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 lipca 2013

W bieżącym roku Indie zamierzają przeprowadzić dwa próbne odpalenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej Agni V. Jej wprowadzenie do służby ma nastąpić pod koniec 2015.

Agni V to 3-stopniowa rakieta na paliwo stałe. Jej długość wynosi 17,5 m, masa to 50 t (w tym 1,5 t głowica bojowa - konwencjonalna lub jądrowa). Wprowadzenie rakiety do służby jest elementem rywalizacji strategicznej z ChRL. Pozwoli to na zrównoważenie chińskiego potencjału rakietowego, do tej pory dającego Pekinowi dużą przewagę nad New Delhi / Zdjęcie: DRDO

Informacja ta została podana przez indyjskie media powołujące się na przedstawicieli rządowej agencji rozwoju technologii wojskowych (DRDO). Źródła nie podają co prawda terminarzu realizacji zapowiadanych prób. Wiadomo jednak, że przynajmniej w przypadku jednej z nich, Agni V miałaby zostać wystrzelona ze specjalnego, hermetycznego kontenera umieszczonego na ruchomej platformie startowej.

Takie rozwiązanie ma zwiększyć mobilność opracowywanych zestawów rakietowych. Pozwoli tym samym na szybkie przemieszczenie rakiet do lokalizacji najdogodniejszej ze względu na cel ataku. Skróci równocześnie czas potrzebny do przygotowania Agni V do odpalenia, eliminując potrzebę jej załadunku na wyrzutnię.

Jeżeli zapowiedziane na br. próby zakończą się powodzeniem, DRDO uda się dotrzymać ustalonego na 2015 terminu wprowadzenia rakiet do służby. Przypomnijmy, że do pierwszego próbnego wystrzelenia Agni V doszło w kwietniu ub.r. (Indie przetestowały Agni V, 2012-04-19) (na zdjęciu). Warto zaznaczyć, że wydarzenie zapowiadane było od 2010, gdy zakończono zasadnicze prace projektowe.

Wprowadzenie Agni V do służby będzie miało duży wpływ na toczoną przez New Delhi rywalizację strategiczną z ChRL. Do tej pory Indie nie dysponowały bowiem rakietami zdolnymi dosięgnąć wszystkich kluczowych celów na terytorium Państwa Środka.f

Zasięg Agni V, szacowany na 5-5,5 tys. km pozwoli stronie indyjskiej na rażenie praktycznie całej ChRL. Zrównoważony zostanie tym samym potencjał rakietowy chińskich sił zbrojnych, które dysponują już podobnymi środkami odstraszania.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.