Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny filipiński Hamilton

Marynarka wojenna, 05 lipca 2013

Marynarka wojenna Filipin oczekuje odbioru kolejnej fregaty typu Gregorio del Pilar, BRP Ramon Alcaraz (PF-16).

BRP Gregorio del Pilar (PF 15) w barwach marynarki wojennej Filipin. W niedługim czasie dołączy do niego zakupiony przez Manilę w maju 2012 BRP Ramon Alcaraz (PF-16) / Zdjęcie: US Navy

BRP Ramon Alcaraz to dawny kuter USCGC Dallas (WHEC-716) typu Hamilton, użytkowany w przeszłości przez straż wybrzeża USA (USCG). Okręt został wycofany ze służby w marcu 2012. Trzy miesiące później Waszyngton zawarł z Manilą porozumienie o sprzedaży i przekazaniu go filipińskiej marynarce wojennej za 9,26 mln USD.

W chwili obecnej okręt znajduje się w drodze do Manili. Według doniesień medialnych, ma dotrzeć tam najpóźniej na początku sierpnia. Dołączy wówczas do innej fregaty tego typu, BRP Gregorio del Pilar (PF 15), odkupionej od USA w maju 2011.

Ze względu na swą wyporność (3 200 t), fregaty typu Gregorio del Pilar to właściwie jedynie duże okręty patrolowe. W przyszłości wraz z fregatami typu Maestrale (Filipiny jednak z Maestrale?, 2013-07-04) mają stanowić trzon filipińskiej floty. Będą odpowiadać m.in. za patrolowanie wód w pobliżu ławicy Scarborough oraz kilku wysp archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim, będących przedmiotem sporu terytorialnego Manili z ChRL (Prowokacyjne gry wojenne na Pacyfiku, 2013-06-27).

Sprzedaż wspomnianych okrętów Filipinom to dla Waszyngtonu nie tylko korzyść ekonomiczna. Duże znaczenia ma też interoperacyjność Hamiltonów z jednostkami 7 Floty USA. Jako takie, stanowią one więc istotny wkład w amerykańsko-filipiński sojusz wojskowy (Filipińskie bazy dla USA i Japonii?, 2013-06-28) wymierzony w ChRL (Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim, 2012-12-06).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.