Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wizz Air nie wraca do Modlina

Lotnictwo cywilne, 17 lipca 2013

Niskokosztowa węgierska linia Wizz Air nie chce wracać do Modlina. Od jutra przewoźnik zamierza stale operować z Lotniska Chopina.

/ Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Jak powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Jozsef Varadi, prezes Wizz Air linia straciła zaufanie do lotniska w Modlinie i trudno uwierzyć, że cokolwiek zostanie tam zrobione w terminie. Liczyliśmy na spadek cen (opłat lotniskowych), ale rzeczywiste koszty operowania powodują, że lotnisko w Modlinie wcale nie jest tanie – dodał szef węgierskiego przewoźnika.

Według informacji Wizz Air brak ILS w porcie Warszawa-Modlin przyczynił się do licznych opóźnień i odwołania 160 lotów w okresie od października do grudnia 2012. Modlin nie był w stanie zaproponować nam odszkodowania, ani żadnego istotnego zadośćuczynienia. Musieliśmy coś z tym zrobić. Dlatego też postanowiliśmy pozostać na Lotnisku Chopina – podsumował Jozsef Varadi (Kolejny poślizg Modlina, 2013-04-18). Od jutra linia rozpocznie stałą współpracę ze stołecznym portem, oferując 20 połączeń do 14 krajów.

Według przewoźnika z badań, jakie przeprowadzono w grupie 4 tys. pasażerów Wizz Air wynika, że ponad 70 % z nich było niezadowolonych z długiego czasu i wysokich kosztów dojazdu do Modlina. Co warte uwagi ponad 60% podróżnych opowiedziało się za pozostaniem na Lotnisku Chopina, ponieważ oszczędności wynikające z możliwości zakupu tańszych biletów nie rekompensują im w/w strat. Warto dodać, że zmiana miejsca operowania nie wpłynęła w istotny sposób na współczynnik zapełnienia lotów oferowanych przez Wizz Air. Zarówno w przypadku Okęcia, jak i Modlina wyniosło ono 85%.

Lotnisko w Modlinie ponownie może przyjmować duże samoloty pasażerskie, czyli Airbusy A320 lub Boeingi 737, od 3 lipca. Jednak dotychczas żaden z przewoźników nie zdecydował się na powrót. Wizz Air zapowiadał powrót 26 października, lecz obecnie data ta jest nieaktualna. Ryanair ma to uczynić 2 września. Czy tak się stanie – zobaczymy po wakacjach.

Data powrotu Wizz Air na Lotnisko Chopina jest nieprzypadkowa. 18 lipca ub. r. przewoźnik rozpoczął loty z Modlina, rezygnując z operowania z Okęcia. Dzięki temu może ubiegać się o zniżki od opłaty za lądowanie dla nowych tras, wynoszące w pierwszym roku operowania 85% na trasie wewnątrzeuropejskiej i 99% na trasie pozaeuropejskiej, do portów lotniczych, do których w ciągu 1 roku przed datą uruchomienia połączenia nie były wykonywane pasażerskie regularne przewozy lotnicze.

Jak wiadomo, wciąż prowadzone są negocjacje pomiędzy w/w liniami i władzami portu Warszawa-Modlin, dotyczące m.in. opłat, jakie towarzystwa ponoszą za lądowanie samolotu czy odprawę pasażera. Port liczy, że zniżki za te operacje zachęcą przewoźników do szybszego powrotu.

Trwa także szacowanie przychodów utraconych z powodu zamknięcia lotniska. Po ich obliczeniu władze portu mają rozpocząć rozmowy z Erbudem w sprawie odszkodowania za wadliwie wykonaną nawierzchnię drogi startowej (Modlin chce odszkodowania, 2013-01-22).

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego (będącego właścicielem ponad 30% udziałów portu Warszawa-Modlin) twierdzi, że lotnisko nie przynosi strat, ale nie generuje też zysków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.