Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wietnam zamawia 2 Sigmy

Marynarka wojenna, 03 września 2013

Marynarka wojenna Wietnamu zakupi dwie korwety typu Sigma (9814) produkowane przez holenderskie Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS). Wartość porozumienia może wynieść 500 mln euro.

Po wprowadzeniu zamówionych Sigm do służby, Wietnam stanie się trzecim po Indonezji i Maroku państwem, które użytkuje holenderskie korwety omawianego typu. Na zdjęciu indonezyjska KRI Diponegoro / Zdjęcie: Damen

O planach zakupu przez Wietnam holenderskich korwet mówiło się od kilku lat. Według wcześniejszych informacji, Hanoi miało wyrażać zainteresowanie nabyciem nie dwóch a czterech Sigm (Sigmy dla Wietnamu?, 2011-11-12). Redukcja tej liczby o połowę mogła zostać wymuszona względami finansowymi. Niewykluczone, że w przyszłości Wietnamczycy zdecydują się na dokupienie kolejnych okrętów oferowanych przez DSNS.

Według dostępnych informacji, pierwszy z okrętów ma zostać zbudowany w Holandii. Drugi powstanie już w jednej z pięciu wietnamskich stoczni, które należą do DSNS. Szczegóły porozumienia, takie jak terminarz budowy i dostaw korwet, nie są obecnie znane. Co ciekawe, koszty zakupu Sigm przez Wietnam mają zostać częściowo pokryte przez władze Holandii.

Zakup holenderskich korwet stanowi element programu wymiany i unowocześnienia wyposażenia marynarki wojennej Wietnamu. Poza nielicznymi okrętami produkcji amerykańskiej, jugosłowiańskiej oraz polskiej, większość wietnamskiej floty tworzą jednostki sowieckie/rosyjskie (Pierwszy wietnamski OP, 2012-08-16). Częściowo zastępują je także rodzime konstrukcje, jak np. patrolowce projektu TT400TP (Pierwszy wietnamski okręt, 2012-01-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.