Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Spotkanie F-22 z irańskimi F-4

Lotnictwo wojskowe, 20 września 2013

W trakcie Air Force Association Air & Space Conference szef sztabu USAF, gen. Mark Welsh poinformował o spotkaniu amerykańskiego F-22 z irańskimi F-4. Zdarzenie miało miejsce pół roku temu.

Zdjęcie: US Air Force

W marcu br. jeden z amerykańskich bezzałogowych statków latających MQ-1 Predator wykonywał lot rozpoznawczy wzdłuż wybrzeża Iranu, nad wodami międzynarodowymi. W pewnym momencie został on przechwycony przez irańskie F-4 Phantom, które leciały razem z nim przez ok. 30 km. Amerykanie wysłali następnie własny samolot, w efekcie czego F-4 zrezygnowały z ataku na bsl. Jak się okazało, z pomocą MQ-1 przyszedł F-22A Raptor, za sterami którego zasiadał płk Kevin Showtime Sutterfield.

Amerykański pilot, notabene wchodzący w skład jednostki Air Force Reserve (prawdopodobnie 302. Fighter Squadron), niezauważony zbliżył się do Phantomów od dołu, sprawdził przenoszone przez nie uzbrojenie, a następnie pokazał się Irańczykom i wezwał ich do powrotu do macierzystej bazy.

Po ujawnieniu tej rewelacji gen. Walsh został zarzucony pytaniami, dotyczącymi naprowadzania F-22A przez AWACS, wsparcia jego misji przez samoloty walki elektronicznej, dystansu między samolotami irańskimi i amerykańskim i ewentualne oznaki agresji. Z oczywistych powodów szef sztabu USAF nie udzielił na nie odpowiedzi, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że Raptor operował z jednej z baz w Azji Południowo-Zachodniej.

Warto wspomnieć, że w kwietniu ub. r. Amerykanie wysłali 6 F-22A do bazy Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, leżącej w odległości ok. 250 km od wybrzeża Iranu (F-22 w ZEA, 2012-05-01), jako wsparcie dla tego państwa.

 

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.