Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot ostatniego Raptora

Lotnictwo wojskowe, 19 marca 2012

W ubiegłym tygodniu odbył się oblot ostatniego z 187. zamówionych myśliwców F-22A Raptor. Trafi do 525th Fighter Sqadron w bazie Elmendorf na Alasce.

Oblot ostatniego Raptora. Dostawy egz. seryjnych dla jednostek operacyjnych trwały 9 lat / Zdjęcie: Lockheed Martin

F-22A Raptor o numerze 4159 opuścił linię montażową Lockheed Martina w zakładzie Marietta. Jest ostatnim z 187. myśliwców przewagi powietrznej 5. generacji, zamówionym przez USAF. Pierwszy lot samolotu tego typu odbył się 7 września 1997, a pierwszy egzemplarz seryjny został dostarczony 6 lat później. Na początku programu wojska lotnicze planowały zamówić 750 Raptorów, dla uzyskania przewagi nad lotnictwem sowieckim. Po rozpadzie ZSRR, gdy zagrożenie konfrontacją minęło, sukcesywnie redukowano ich liczbę do obecnych 187, głównie ze względów finansowych (zobacz: Kolejna groźba weta). F-22A służą są teraz w Langley A F B w Wirginii, Elmendorf AFB na Alasce, Holloman AFB w Nowym Meksyku i Hickam AFB na Hawajach

Lockheed Martin jest zobowiązany przez Departament Obrony USA do zachowania projektów oraz technologii produkcji, gdyby zaszła potrzeba wznowienia jego wytwarzania w przyszłości. Amerykanie, mimo poniesienia dużych wydatków na rozpoczęcie produkcji, nie zgodzili się na sprzedaż tego samolotu za granicę, chroniąc unikalne technologie wojskowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.