Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne kłopoty USS Freedom

Marynarka wojenna, 23 października 2013

US Navy poinformowała o kolejnych problemach technicznych amerykańskiego okrętu klasy Littoral Combat Ship (LCS), USS Freedom (LCS 1).

Niedzielna awaria USS Freedom (LCS 1) okazała się niegroźna. Jej skutkiem była jednak konieczność odwołania udziału okrętu w zapowiedzianych na najbliższe tygodnie międzynarodowych ćwiczeniach morskich

W minioną niedzielę załoga USS Freedom wykryła nieznaczne podtopienie w dolnej części kadłuba okrętu. Usterka okazała się niegroźna, a jej usunięcie zajęło marynarzom kilka godzin.

Ze względu jednak na konieczność wykrycia źródła przecieku, a następnie jego załatania, dowódca USS Freedom musiał odwołać zapowiedziane na najbliższe dni ponowne wyjście okrętu w morze. Jednostka nie weźmie tym samym udział w kilku ćwiczeniach morskich organizowanych wespół z okrętami marynarki wojennej Singapuru.

Co ciekawe, mimo stosunkowo dużej awaryjności USS Freedom, dotychczasowy przebieg jego misji na wodach Oceanu Spokojnego oceniany jest bardzo wysoko. LCS 1 udaje się realizować stawiane mu zadania, polegające m.in. na projekcji siły wojskowej USA na omawianym akwenie, szkoleniu załogi oraz ogólnym testowaniu okrętu i jego wyposażenia pokładowego / Zdjęcia: US Navy

Jest to już kolejna usterka USS Freedom od czasu jego wejścia do portu morskiego w Singapurze w kwietniu br. (USS Freedom dotarł do Singapuru, 2013-04-19). Podczas realizowanych od tego czasu ćwiczeń morskich (Prowokacyjne gry wojenne na Pacyfiku, 2013-06-27) amerykański okręt kilkukrotnie musiał wracać awaryjnie do bazy morskiej Changi. Źródłem problemów były przeważnie awarie układu zasilania oraz systemu pędnego (Awarie układu pędnego USS Freedom, 2013-03-22).

Awarie USS Freedom podczas jego pierwszej zamorskiej misji (USS Freedom na Pacyfiku, 2013-03-20) potwierdzają zasadność wcześniejszej krytyki okrętów omawianej klasy (Poufna krytyka LCS, 2013-05-21). W przeszłości awaryjność konstrukcji doprowadziła do pojawienia się głosów wzywających nawet do skasowania programu Littoral Combat Ship (POGO wzywa do skasowania LCS, 2012-04-24, US Navy broni USS Freedom, 2012-04-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.