Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA wzywają sojuszników do zbrojeń

Strategia i polityka, 30 października 2013

Waszyngton wezwał wybrane państwa Azji do zwiększenia wysiłków zmierzających do modernizacji technicznej i rozbudowy potencjału bojowego sił zbrojnych.

Apel władz USA do azjatyckich sojuszników związany jest z ogłoszoną w ostatnich latach amerykańską strategią większego zaangażowania polityczno-wojskowego w Azji, a także rosnącym potencjałem militarnym ChRL / Zdjęcie: MO Republiki Korei

Apel został skierowany przede wszystkim do władz Filipin, Japonii i Korei Południowej. Państwa te uważane są za jednych z najważniejszych sojuszników USA w Azji, głównie ze względu na podobne postrzeganie wzrostu potęgi polityczno-wojskowej ChRL.

W ocenie Waszyngtonu, rodzajem sił zbrojnych wspomnianych państw, który wymaga największej troski jest marynarka wojenna. Co ciekawe, władze w Manili, Tokio i Seulu nie szczędzą w ostatnich latach wysiłków, zmierzających do podniesienia zdolności projekcji siły militarnej na wodach Oceanu Spokojnego. Często przy udziale USA, jak w przypadku Filipin (Miliardy na filipińską marynarkę wojenną?, 2013-10-07), które są na etapie wdrażania do służby fregat typu Gregorio del Pilar, czy ex-amerykańskich kutrów patrolowych typu Hamilton (Filipiny rezygnują z ostatniego Hamiltona, 2013-09-03).

Dobrym przykładem jest też Korea Południowa, której władze ogłosiły w ostatnim czasie plany zwiększenia potencjału ofensywnego marynarki wojennej. W ciągu najbliższych 20 lat Seul zamierza wdrożyć do służby nowy śmigłowcowiec oraz wielozadaniowy okręt desantowy, a także dwa lekkie lotniskowce (Seul rozważa zakup lekkich lotniskowców, 2013-10-28). Co ciekawe, ma to stanowić odpowiedź na podobne działania m.in. ze strony Japonii, w tym niedawną prezentację nowego śmigłowcowca typu Izumo, JDS Izumo (DDH 183) (Japonia zaprezentowała nowy śmigłowcowiec, 2013-08-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.