Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Strzelanie z PzH 2000

Wojska lądowe, 11 grudnia 2013

Raytheon poinformował o przeprowadzeniu próbnego strzelania z samobieżnej haubicy PzH 2000 przy użyciu 155-mm pocisków precyzyjnych M982 Excalibur.

Próby ogniowe z PzH 2000 potwierdziły kompatybilność obu systemów, co szybko może przerodzić się w zamówienie Berlina na Excalibury. W październiku Raytheon przeprowadził podobne próby przy użyciu 155-mm samochodowych armatohaubic Archer / Zdjęcie: MO Niemiec

Próba została zrealizowana na terenie Yuma Proving Ground w Arizonie. Jej organizację sfinansowały władze USA i Niemiec, a za poprawny przebieg odpowiadał Raytheon.

Założeniem próby było wystrzelenie z PzH 2000 dziesięciu pocisków Excalibur i trafienie nimi w cele z odległości 9 - 48 km. Wszystkie próby miały okazać się udane, a dokładność trafienia pocisków miała wynieść 3 m. Średnia dokładność trafienia w przypadku celów oddalonych o 48 km to mniej niż 1 m.

Strzelanie w Yuma potwierdziło kompatybilność niemieckiej samobieżnej haubicy z Excaliburem. Jest to dobrym prognostykiem na przyszłość. Warto bowiem przypomnieć, że resort obrony w Berlinie rozważa zakup nieokreślonej liczby pocisków omawianego modelu. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w 2014.

Co ciekawe, omawiane próby nie były jedynymi, realizowanymi w ostatnim czasie przy użyciu PzH 2000. Latem Diehl Defence informowało o próbach ogniowych 155-mm precyzyjnych pocisków artyleryjskich Vulcano, realizowanych na terenie ośrodka testowego Alkanptan w RPA (Celne Vulcano, 2013-07-23).

Niedawne próby nie były ostatnimi, które w najbliższym czasie czekają Excalibury. Na początku 2014 producent zamierza przeprowadzić próbne strzelanie z pocisków wersji S, wyposażonych w nowy układ kierowania i nawigacji, naprowadzający je w końcowej fazie lotu na cel przy pomocy półaktywnego układu laserowego (Doskonalszy Excalibur, 2013-06-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra