Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pracowity rok DRF Luftrettung

Lotnictwo cywilne, 14 lutego 2014

W ubiegłym roku DRF Luftrettung wykonało ponad 38 tys. misji ratunkowych.

EC135 to jeden z podstawowych typów śmigłowców używanych przez niemieckie lotnicze pogotowie ratunkowe / Zdjęcie: DRF

Wypadki drogowe, ataki serca czy ranni turyści – to standardowe misje wykonywane przez Deutsche Rettungsflugwacht e. V. Luftrettung (DRF Luftrettung, niemieckie lotnicze pogotowie ratunkowe). W ub. r. niemieccy ratownicy byli wzywani 38 180 razy. Jest to liczna nieco niższa w porównaniu z 2012, gdy odnotowano 38 748 wezwania.

DLR Luftrettung operuje z 31 baz na terenie Austrii, Danii i Niemiec. W jego skład wchodzi ok. 700 lekarzy, 300 paramedyków, 160 pilotów i 80 techników. Od początku istnienia służby, który datuje się na 1973, do końca 2013 personel DLR Luftrettung wykonał ponad 700 tys. misji ratunkowych.

Flota DLR Luftrettung składa się z ponad 50 śmigłowców EC135, EC145, BK117 i Bell 412. Te ostatnie wkrótce zostaną zastąpione przez EC145 T2 (EC145T2 dla niemieckiej policji, 2013-12-11). Oprócz nich eksploatowane są także 4 odrzutowce Learjet 35 A / 45 A.

Na terenie Niemiec śmigłowce DLR, operujące z 28 baz, wykonały w ub. r. 34 832 misje. Ok. 1/3 z nich były to loty do poszkodowanych w wyniku wypadków drogowych, podczas pracy lub w trakcie rekreacji. Natomiast ok. 10% stanowiły wezwania do nagłych przypadków (atak serca lub wylew). Aż 24% lotów wykonano transportując pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej.

Wiropłaty działające z baz Austria ARA Flugrettung wykonały w tym samym czasie 1 858 lotów ratunkowych. Szczególnie zajęte były śmigłowce stacjonujące w Alpach, wyposażone we wciągarki, które wzywano do ratowania poszkodowanych narciarzy i wspinaczy.

W 2013 zakończyła swoją działalność jedyna baza w Danii. Operujący z niej ratownicy Falck DRF Luftambulance A/S (joint venture DRF Luftrettung i Falck A/S) wykonali w ub. r. 813 misji. Od początku br. obowiązki Falck DLR przejęła duńska służba ratownicza.

Natomiast odrzutowce DLR Luftrettung w ub. r. przewiozły 677 rannych lub ciężko chorych. W lipcu 2013 do floty dołączył Learjet 45 A, w którego wnętrzu można pomieścić 2 pary noszy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra