Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wojskowi giną w Jemenie

Strategia i polityka, 24 marca 2014

20 żołnierzy wojsk lądowych Jemenu zginęło dziś w wyniku ataku przeprowadzonego przez nieznanych sprawców na jeden z posterunków kontrolnych.

Nasilające się ataki ze strony ekstremistów oraz nieumiejętność ich powstrzymania przez siły bezpieczeństwa, doprowadziły w ostatnim czasie do dymisji dotychczasowego ministra spraw wewnętrznych Jemenu, Abdelqadera Qahtana / Zdjęcie: Global Post

Do ataku doszło dziś na terenie prowincji Hadramaut. Posterunek kontrolny w pobliżu Reida, 135 km na wschód od prowincjonalnej stolicy w Al-Mukalla, został najpierw ostrzelany z broni maszynowej, a następnie obrzucony granatami. Najwięcej żołnierzy zginęło w jednym z namiotów, podczas snu.

Nikt nie przyznał się dotąd do organizacji dzisiejszego ataku, będącego jednym z najkrwawszych w ostatnich miesiącach. Władze w Sanie ogłosiły, że winę za śmierć wojskowych ponoszą bojówki Al-Ka’idy Półwyspu Arabskiego (AQAP), które odpowiadały też najprawdopodobniej za atak zamachowca-samobójcy na regionalną siedzibę jednej z agencji wywiadowczych, do którego doszło w zeszły wtorek w Adenie.

Do jednego z najkrwawszych ataków we współczesnej historii Jemenu doszło jesienią zeszłego roku. W serii skoordynowanych uderzeń, bojówki ekstremistów islamskich zdołały zabić co najmniej 56 członków sił bezpieczeństwa (Masakra jemeńskich żołnierzy, 2013-09-20).

W walce z rodzimą ekstremą władzom centralnym pomagają USA. Waszyngton stara się dozbrajać jemeńskie wojska (Donacje dla Jemenu, 2010-01-13) oraz podnosić ich potencjał bojowy licznymi programami szkoleniowymi. Działając z kolei na własną rękę, Amerykanie eliminują przywódców AQAP przy użyciu bezzałogowych statków latających, choć nie zawsze z oczekiwanym skutkiem (Nieudany atak USA w Jemenie, 2011-05-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.