Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Filipiny kończą z wieloletnią rebelią

Strategia i polityka, 27 marca 2014

Władze Filipin zawarły porozumienie pokojowe z przedstawicielami Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF), kończąc tym samym 40-letni konflikt wewnętrzny.

Mimo zawarcia dziś porozumienia pokojowego z MILF, władze w Manili nie mogą być pewne zakończenia walk na południu kraju. Duży wpływ na wygaszanie konfliktu będzie miało tempo wprowadzania zmian w dotychczasowym ustawodawstwie, gwarantujących mieszkańcom Mindanao większą autonomię / Zdjęcie: Al-Jazeera

Walki z MILF wybuchły w latach 1970. (Filipińczycy bombardują rebeliantów, 2011-10-24). Do dziś, konflikt kosztował życie przeszło 120 tys. ludzi. Rebelia koncentrowała się wokół południowej wyspy Mindanao, zamieszkanej przez większość z około 5-milionowej populacji filipińskich muzułmanów.

Bojownicy MILF dążyli do uzyskania poszerzonej autonomii względem Manili, co gwarantowałoby im większą samorządność oraz zyski z eksploatacji regionalnych surowców naturalnych, w tym gazu i ropy naftowej. Trwające od 2001 rozmowy, zakończone zawartym dziś porozumieniem pokojowym, gwarantują mieszkańcom Mindanao możliwość samodzielnego stanowienia prawa na terenie wyspy poprzez utworzenie władzy ustawodawczej, a także sformowanie wewnętrznych służb bezpieczeństwa.

Władze w Manili zachowały prawo do reprezentowania południa na arenie międzynarodowej, a także obowiązek ochrony regionu przez zagrożeniem zewnętrznym. Zyski z eksploatacji regionalnych surowców naturalnych mają być dzielone na pół.

Co istotne, niektóre z mniejszych grup rebelianckich, w tym m.in. Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF) zapowiedziały kontynuowanie walk z wojskami rządowymi, do czasu uzyskania całkowitej autonomii. Podobnie wypowiadają się przedstawiciele Grupy Abu Sajjafa. Ta druga podejrzewana jest o kontakty z al-Kaidą i zupełnie inne nastawienie ideologiczne niż MILF, czy BIFF.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.