Władze Filipin zawarły porozumienie pokojowe z przedstawicielami Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF), kończąc tym samym 40-letni konflikt wewnętrzny.
Walki z MILF wybuchły w latach 1970. (Filipińczycy bombardują rebeliantów, 2011-10-24). Do dziś, konflikt kosztował życie przeszło 120 tys. ludzi. Rebelia koncentrowała się wokół południowej wyspy Mindanao, zamieszkanej przez większość z około 5-milionowej populacji filipińskich muzułmanów.
Bojownicy MILF dążyli do uzyskania poszerzonej autonomii względem Manili, co gwarantowałoby im większą samorządność oraz zyski z eksploatacji regionalnych surowców naturalnych, w tym gazu i ropy naftowej. Trwające od 2001 rozmowy, zakończone zawartym dziś porozumieniem pokojowym, gwarantują mieszkańcom Mindanao możliwość samodzielnego stanowienia prawa na terenie wyspy poprzez utworzenie władzy ustawodawczej, a także sformowanie wewnętrznych służb bezpieczeństwa.
Władze w Manili zachowały prawo do reprezentowania południa na arenie międzynarodowej, a także obowiązek ochrony regionu przez zagrożeniem zewnętrznym. Zyski z eksploatacji regionalnych surowców naturalnych mają być dzielone na pół.
Co istotne, niektóre z mniejszych grup rebelianckich, w tym m.in. Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF) zapowiedziały kontynuowanie walk z wojskami rządowymi, do czasu uzyskania całkowitej autonomii. Podobnie wypowiadają się przedstawiciele Grupy Abu Sajjafa. Ta druga podejrzewana jest o kontakty z al-Kaidą i zupełnie inne nastawienie ideologiczne niż MILF, czy BIFF.