Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MORH kupuje 1,5 tys. karabinków VHS

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 06 kwietnia 2014

Chorwackie ministerstwo obrony poinformowało o zakupach karabinków VHS-K1 i VHS-D1 w układzie bezkolbowym wraz z dodatkowym wyposażeniem.

Karabinek VHS-D1 w układzie bezkolbowym trafił do uzbrojenia armii chorwackiej w 2009. Broń rozwijano 17 lat do modelu pierwszej generacji, natomiast odmiana drugiej generacji może być gotowa dopiero w 2014. Tym samym całkowity czas rozwoju wynosi aż 22 lata

28 marca chorwackie ministerstwo obrony (MORH) poinformowało o podpisaniu umowy wartej 11,92 mln kun (6,5 mln zł) na dostawę do końca roku 1585 subkarabinków VHS-K1 i karabinków VHS-D1. Broń produkowana jest przez HS Produkt. W ramach kontraktu armia otrzyma też 1125 egzemplarze dodatkowego wyposażenia, co obejmuje 40-mm granatniki podwieszane VHS-BG (do amunicji 40 mm x 46SR NATO, z lufą odchylaną w bok do ładowania) i celowniki optyczne CT o powiększeniu 1,5x. Każdy karabinek kompletowany jest z siedmioma 30-nabojowymi magazynkami, pasem nośnym, zestawem do czyszczenia i konserwacji oraz instrukcją.

Co ciekawe, informacje o umowie wraz z jej wartością opublikowano w chorwackich mediach 16 stycznia 2014. Jednak dopiero teraz umieszczono je w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co może oznaczać, że została formalnie zawarta w dwa miesiące po uroczystym podpisaniu dokumentów przez ministra obrony Ante Kotromanovicia.

HS Produkt rozpoczął prace nad bezkolbową odmianą karabinka AKM w 1992. Konstrukcja była wielokrotnie zmieniana, nowe prototypy pojawiały się w 1996, 1999 oraz 2004. Ten ostatni był na tyle rokujący, że zaprezentowano go ministrowi obrony. Niemniej ostateczna wersja była niemal całkowicie odmienna, zostało z niej niespełna 10 procent. Zmieniono cały mechanizm gazowy, zastąpiono cienką rurkę doprowadzającą gazy z bocznego otworu w lufie do wnętrza suwadła – na wzór amerykańskiego M16, tłokiem o krótkim skoku.

Szacuje się, że do armii chorwackiej trafiło ok. 3,6 tys. subkarabinków VHS-K1 (na pierwszym planie) i karabinków VHS-D1 (w tle). Różnicą między nimi jest długość lufy / Zdjęcia: MORH

Od tego etapu rozwój karabinka VHS był współfinansowany przez chorwackie ministerstwo obrony. 13 kwietnia 2007 podpisano umowę współpracy przy testach prototypów (oddano z nich 6 tys. strzałów, badano działanie w zakresie temperatur od -40°C do +52°C, w środowisku zapylonym, mokrym, podczas 10-dniowej kąpieli w słonej wodzie itp.), 19 października 2007 zawarto kontrakt przyznający środki finansowe na rozwój karabinka automatycznego do amunicji 5,56 mm x 45 NATO, wdrożenie do produkcji i opracowanie partii próbnej liczącej 40 sztuk broni.

15 maja 2009 MORH podpisało pierwszą umowę ramową o dostawach VHS o wartości 10,74 mln kun. Twórcy broni – Marko Vuković i Ivan Zapcić informowali wówczas, że jej opracowanie zajęło 17 lat. Do końca 2009 armia miała odebrać tysiąc karabinków VHS-D z 500-mm lufą i subkarabinków VHS-K z 410-mm lufą. Cena jednostkowa była ustalona na poziomie 10,7 tys. kun (5,1 tys. zł). Pod koniec grudnia 2012 VHS uzyskał certyfikat przyjęcia do służby operacyjnej. Chorwacka broń była testowana w Afganistanie, Sierra Leone oraz na Wzgórzach Golan.

Do końca 2012 do wojska trafiło 2860 bezkolbowych karabinków z HS Produkt. Planowano, że kolejne 3 tys. VHS będzie odebrane w 2013, w rok później ich liczba miała wzrosnąć do 9860, aby w 2015 osiągnąć 13,6 tys. Wartości te nie zostały osiągnięte, w chorwackich mediach pojawiła się informacja, że w 2013 w wojsku znalazło się jedynie 3,6 tys. karabinków tego typu. Liczba ta zgadzałaby się z numerem seryjnym A103434, który miał pokazywany w Polsce na MSPO w 2013 subkarabinek VHS-K1.

Szacuje się, że chorwackie siły zbrojne potrzebują ok. 20 tys. karabinków kalibru 5,56 mm, aby zastąpić używane do tej pory konstrukcje do amunicji 7,62 mm x 39. Całkowite wypełnienie magazynów mobilizacyjnych wymaga zakupu 50-60 tys. karabinków VHS.

Nie jest pewne, czy VHS-D1 i VHS-K1 będą nadal zamawiane, bowiem w międzyczasie HS Produkt stworzył dopracowaną odmianę karabinka VHS-2 (Nowy VHS-2 na ASDA, 2013-04-24). Modele VHS-D2 i VHS-K2 dostosowano do strzelców prawo- i leworęcznych, bowiem możliwy jest wybór kierunku wyrzucania łusek. Są też pod względem rozmieszczenia manipulatorów znacznie bardziej funkcjonalne, niż pierwsza generacja chorwackich bezkolbowców. VHS-2 został wyposażony w regulację położenia stopki, jako pierwszy karabinek w układzie bezkolbowym na świecie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.