Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Flipińskie fregaty do lipca

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 08 kwietnia 2014

W lipcu marynarka wojenna Filipin dokona ostatecznego wyboru dostawcy dwóch nowych fregat.

Wartość kontraktu na zakup dwóch nowych fregat nie powinna przekraczać 18 mld PHP (1,2 mld zł). Przetarg mający wyłonić dostawcę okrętów wkroczył, po wyłonieniu czterech ostatnich oferentów, w końcową fazę / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Wartość kontraktu na zakup dwóch nowych fregat nie powinna przekraczać 18 mld PHP (1,2 mld zł). Przetarg mający wyłonić dostawcę okrętów wkroczył, po wyłonieniu czterech ostatnich oferentów, w końcową fazę. Ostatecznie Manila rozpatrzy oferty przedłożone przez hiszpańską Navantię oraz południowokoreańskie: STX Offshore & Shipbuilding, Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering i Hyundai Heavy Industries.

Największe szanse na zwycięstwo ma Navantia oraz Hyundai Heavy Industries. Hiszpański producent ma już duże doświadczenie w projektowaniu i budowie fregat, zdobyte dzięki realizacji dwóch programów, F100 i F310. Pierwszy z nich przyczynił się do powstania okrętów typu Álvaro de Bazán (na zdjęciu), eksploatowanych przez Armada Española (marynarkę wojenną Hiszpanii). Drugi z kolei, pozwolił na wprowadzenie do służby jednostek typu Fridtjof Nansen, służących w ramach Sjøforsvaret (marynarki wojennej Norwegii) (Thor Heyerdahl w Norwegii, 2011-01-19). Ponadto, Hiszpanie będą też opowiadać za projekt i budowę jednostek programu F110, również przeznaczonych dla Armada Española (Nowe hiszpańskie fregaty za 8 lat, 2014-01-27).

Południowokoreański producent jest z kolei jednym z głównych projektantów jednostek typu Incheon, powstałych w ramach programu FFX (Future Frigate eXperimental). Co ciekawe, pozostałe ze wspomnianych przedsiębiorstw z Republiki Korei również biorą udział w budowie tych okrętów. Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering otrzymało ostatnio zlecenie na dostawę fregat drugiej transzy (DS&ME dostarczy fregaty typu Incheon, 2014-01-02).

Zakup dwóch nowych fregat to zalewie element znacznie ambitniejszego programu zbrojeniowego Manili, w ramach którego marynarka wojenna tego państwa wzbogaci się w najbliższych latach o około 40 okrętów, o wartości 11,5 mld USD (34,9 mld zł) (Miliardy na filipińską marynarkę wojenną?, 2013-10-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.