Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Saudyjskie TOW coraz bliżej

Wojska lądowe, 23 kwietnia 2014

Departament Obrony USA zawarł porozumienie o dostawie 14 tys. przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW niewymienionemu z nazwy odbiorcy.

Zdjęcie: US Army

Porozumienie ma wartość 750 mln USD (2,2 mld zł). Dostawy rozpoczną się w 2015 i potrwają 3 lata. Przedsięwzięcie realizowane będzie w ramach rządowego programu Foreign Military Sale, dlatego też podmiotem bezpośrednio zamawiającym pociski od Raytheona będzie Departament Obrony USA.

Choć amerykański producent nie precyzuje, kto będzie odbiorcą, TOW najprawdopodobniej trafią do Arabii Saudyjskiej. W grudniu zeszłego roku informowaliśmy o dokumentach dotyczących ich sprzedaży Rijadowi, jakie rządowa DSCA przesłała do Kongresu USA, który zgodnie z prawem musiał wyrazić zgodę na transakcję.

W omawianych dokumentach znalazło się zlecenie na dostawę Arabii Saudyjskiej 15,5 tys. TOW, które miały trafić do wojsk lądowych oraz Gwardii Narodowej tego państwa (Gigantyczny saudyjski kontrakt na TOW-2, 2013-12-11). Niewykluczone, że część z pocisków trafi do Syrii, w ramach amerykańsko-saudyjskiego wsparcia wojskowego dla umiarkowanych rebeliantów walczących z reżimem Baszara al-Assada oraz bojówkami powiązanymi z al-Kaidą (Ppk z USA dla rebeliantów syryjskich, 2014-04-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.