Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stingery w rękach ISIS?

Strategia i polityka, 18 czerwca 2014

Amerykański wywiad przyznaje, że zestawy przeciwlotnicze Stinger mogą znajdować się w rękach ekstremistów z ISIS. 

Zdjęcie: ABC News

Według kanału Fox News, ekstremiści muzułmańscy spod znaku organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS) prawdopodobnie zdobyli przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Raytheon FIM-92C Stinger. Informacji takiej udzielili telewizji urzędnicy amerykańscy, mający dostęp do najnowszych danych wywiadowczych.

Według raportów amerykańskiego wywiadu podczas ubiegłotygodniowych ataków na irackie miasta (Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11), łupem ISIS padły dwa duże składy broni. W efekcie ekstremiści zdobyli ponad 400 tys. szt. różnorodnego uzbrojenia, w tym m.in. wspomniane Stingery, karabinki AK-47, granatniki oraz pociski artyleryjskie i moździerzowe. 25% zdobyczy zostało natychmiast wysłane do Syrii, w celu wspomożenia tamtejszych grup bojowników (Zagraniczni bojownicy w Syrii, 2014-06-15).

Co najciekawsze, także w ub. tygodniu West Point Combating Terrorism Center opublikowało dokument, z którego wynika, że ISIS może być w posiadaniu wyposażenia przekazanego władzom w Bagdadzie przez USA, począwszy od ciężarówek i samochodów z rodziny Humvee, aż po bron małokalibrową.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.