Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Birma kupuje JF-17

Lotnictwo wojskowe, 30 czerwca 2014

Wojska lotnicze  Birmy (Mjanmy) zamierzają zakupić chińsko-pakistańskie samoloty wielozadaniowe JF-17.

Sprzedaż JF-17 do Mjanmy byłaby pierwszym sukcesem eksportowym. Według gazety The Diplomat obecnie Pakistańczycy prowadzą rozmowy w sprawie sprzedaży samolotów tego typu m. in. z Kuwejtem, Katarem i Sri Lanką / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Dziennik Burma Times donosi, że władze w Naypyidaw noszą się z zamiarem zakupu nowych wielozadaniowych samolotów bojowych J-17, zwanych także FC-1 Xiaolong. Co więcej mają być one produkowane lokalnie, na mocy licencji. Obecnie JF-17 są używane wyłącznie przez wojska lotnicze Pakistanu (Eksportowe szanse JF-17, 2012-05-29). Jednocześnie trwa proces ich modernizacji.

Zakup opiera się m. in. na długotrwałej współpracy pomiędzy Mjanmą i ChRL. Dotychczas siły zbrojne pierwszego z krajów użytkowały lub użytkują myśliwce NAMC A-5C (48) i Chengdu F-7M Airguard (52) oraz 4 transportowce Y-8. Niedawno zakupiono także chińskie bsl Sky 02A, które budowane są na licencji.

Według niepotwierdzonych źródeł Mjanma ma także eksploatować 4-10 chińsko-pakistańskich samolotów szkolnych K -8 Karakorum (JiaoLian-8). Transakcja ta miała również wiązać się z ich licencyjnym montażem.

Rząd w Naypyidaw rozważał zakup JF-17 już kilka lat wcześniej, jednak ostatecznie wybrano rosyjskie MiGi-29 (Birma kupiła 20 MiGów-29 , 2009-12-23). Według Burma Times ich zdatność lotnicza jest niezadowalająca, co skłoniło władze do zwrócenia ponownej uwagi na konstrukcję chińsko-pakistańską. Cena jednostkowa JF-17 szacowana jest na 20-25 mln USD (61-76 mln zł).

Nowe JF-17 mają być używane do zwalczania Armii Wyzwolenia Kaczinu na północy kraju. Pozwolą także na zachowanie równowagi sił w regionie, ponieważ sąsiedni Bangladesz, także zamierza nabyć nowe samoloty bojowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.