Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fundusze na projekt XS-1

Astronautyka, 20 sierpnia 2014

Northrop Grumman, Scaled Composites i Virgin Galactic zaprojektują nowy eksperymentalny pojazd kosmiczny dla DARPA.

Wizualizacja pojazdu kosmicznego Experimental Spaceplane XS-1 / Rysunek: Northrop Grumman

DARPA przyznała konsorcjum, złożonemu z Northrop Grummana, Scaled Composites i Virgin Galactic (VSS Enterprise lata z napędem, 2013-05-02), fundusze na wykonanie projektu wstępnego i planu prób w locie eksperymentalnego pojazdu kosmicznego (Experimental Spaceplane) XS-1. Ma on służyć do wynoszenia na niską orbitę okołoziemską ładunków o masie 1,5 t, a także być demonstratorem nowej generacji hipersonicznych pojazdów kosmicznych, wykorzystujących jako napęd silniki rakietowe wielokrotnego użytku.

Etap definiowania koncepcji ma trwać 13 miesięcy. Przeznaczona na nie kwota wynosi 3,9 mln USD (12,3 mln zł). Głównym celem przedsięwzięcia jest wykonanie 10 lotów w przestrzeń kosmiczną w ciągu 10 dni, przy użyciu jak najmniej rozbudowanej infrastruktury i jak najmniejszej liczbie osób obsługi.

XS-1 ma być przystosowany do wykonywania lądowań na typowych lotniskach, używanych przez samoloty komunikacyjne. Zdolność do wielokrotnego użycia XS-1 ma przynieść 10-krotne zmniejszenie kosztów wynoszenia w kosmos ładunków cywilnych i wojskowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.