Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny P-8I przekazany

Lotnictwo wojskowe, 11 września 2014

Boeing przekazał marynarce wojennej Indii kolejny morski samolot patrolowy P-8I Neptun.

Indyjskie P-8I stacjonują w INS Rajali na terenie południowego stanu Tamil Nadu / Zdjęcie: Boeing

Samolot przekazano przed dwoma dniami w zakładach Boeinga w Seattle. To 5. z serii ośmiu P-8I Neptune, zamówionych przez Indie w 2009. Pierwszy z nich trafił do odbiorcy pod koniec 2012 (Pierwszy Neptun dla Indii, 2012-12-20).

W br., producent przekaże Indiom jeden dodatkowy P-8I. Z kolei ostatnie dwa trafią do Azji w 2015. Warto podkreślić, że New Delhi w dalszym ciągu rozważa wykorzystanie opcji porozumienia sprzed 5 lat, zakładającej dokupienie 4 samolotów tego modelu. W przeszłości mówiło się też o możliwości zwiększenia zamówienia do aż 30 Neptune.

Indyjskie Neptune są używane do patrolowania akwenów podporządkowanych wschodniemu i zachodniemu dowództwu marynarki wojennej. Samoloty są też okresowo wysyłane w rejon archipelagu Andamanów i Nikobarów, gdzie monitorują chińską aktywność morską w pobliżu Cieśniny Malakka (Neptun w składzie DDP, 2013-08-09).

Indie są trzecim państwem, które zdecydowało się na zakup samolotów tego typu, po USA i Australii. Waszyngton i Canberra pozyskają odpowiednio 117 i 8 P-8A Poseidon (P-8A do Malezji? , 2014-09-10, Pierwsze australijskie Poseidony, 2014-08-26).

Dzięki rosnącej pozycji Boeinga w Indiach, który poza P-8I dostarcza Indiom także ciężkie samoloty transportowe C-17 Globemaster III (Indie chcą dodatkowe C-17, 2013-09-11), USA wyprzedziły w ostatnich miesiącach Rosję pod względem wartości sprzedawanego New Delhi uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (USA głównym eksporterem uzbrojenia do Indii, 2014-08-14). Warto przypomnieć, że w przyszłości amerykański producent będzie też odpowiedzialny za dostarczenie indyjskim siłom zbrojnym śmigłowców transportowych CH-47F Chinook i uderzeniowych AH-64E Guardian (Indyjskie Apache i Chinooki w 2014?, 2014-02-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.