Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iracka niemoc

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 30 września 2014

Islamistom udało się zniszczyć kolejną dużą iracką kolumnę wojskową na terenie prowincji al-Anbar.

W ataku na iracką kolumnę wojskową użyto m.in. improwizowanych ładunków wybuchowych. Na zdjęciu zniszczony iracki samochód terenowy rodziny HMMWV

Kolumna została zniszczona najprawdopodobniej w ostatnich dniach, w pobliżu miasta al-Ramadi. Podczas ataku bojownicy Państwa Islamskiego użyli m.in. improwizowanych ładunków wybuchowych oraz granatników ppanc. Według dostępnych informacji, Irakijczycy mieli stracić od kilkunastu do kilkudziesięciu pojazdów wojskowych, w tym czołgów Abrams M1A1-SA (Situational Awarness), transporterów opancerzonych M113 oraz samochodów terenowych rodziny HMMWV, które zostały zniszczone lub przejęte przez islamistów.

Islamistom udało się zniszczyć co najmniej jeden iracki czołg M1A1-SA Abrams przy użyciu granatnika ppanc.

To kolejna w ostatnich tygodniach porażka irackich sił rządowych na terenie prowincji al-Anbar. Niedawno informowaliśmy o zajęciu przez bojowników Państwa Islamskiego bazy wojsk lądowych Iraku w Saklawiji, w pobliżu Faludży (Klęska Irakijczyków pod Faludżą, 2014-09-25). W wyniku ataku zginąć miało około 300 irackich żołnierzy, zabitych bezpośrednio podczas walk lub w trakcie ucieczki. Islamiści mieli też zniszczyć lub zająć na Irakijczykach m.in. 4 czołgi M1A1-SA, kilkadziesiąt samochodów terenowych rodziny HMMWV i transportery opancerzone.

Irackie Abramsy pozbawione są wkładek ze zubożonego uranu, które chroniłyby je przed ostrzałem z tego typu uzbrojenia

Irackie siły zbrojne utraciły całkowitą kontrolę nad al-Anbar w styczniu, w wyniku pierwszej z tegorocznych ofensyw wojskowych islamistów, wskutek której udało im się zająć m.in. wspomniane al-Ramadi i Faludżę (al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03). Wcześniej, na terenie tej prowincji stacjonowały oddziały 1. i 7. Dywizji Piechoty.

Już na początku br. wielu podporządkowanych im żołnierzy wycofało się w głąb kraju, zamiast stawić opór islamistom. Spora grupa miała też zdezerterować. Szacuje się, że w obawie przed konfrontacją z bojownika PI, mundur zrzuciło dotąd co najmniej 90 tys. irackich wojskowych.

Bojownicy Państwa Islamskiego zajęli część irackich pojazdów wojskowych, a także przewożonego w nich uzbrojenia i wyposażenia wojskowego / Zdjęcia: PI

Niskie morale i wyszkolenie irackich żołnierzy poważnie zagraża planom wielonarodowej koalicji wojskowej, formowanej przez USA do walki z islamistami. Przywódcy państw zaangażowanych w bombardowania pozycji Państwa Islamskiego (Brytyczycy w koalicji przeciwko PI, 2014-09-29, Dania przeciw islamistom, 2014-09-26, F-22 w roli bombowca, 2014-09-24) mają bowiem świadomości, że kampanii nalotów na cele w Iraku i Syrii powinna towarzyszyć odpowiednio przygotowana ofensywa lądowa, przeprowadzona przez oddziały sił zbrojnych Iraku i Autonomii Kurdyjskiej (Kurdowie szkoleni w Bawarii, 2014-09-30, Roboty inspekcyjne dla Kurdów, 2014-09-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.