Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czesi unieważnili umowę na karabiny

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 października 2014

Czeskie ministerstwo obrony anulowało podpisaną w marcu umowę na zakup 238 karabinów wyborowych SIG Sauer SIG716 DMR. Broń nie przeszła testów wojskowych. Procedura zakupu rozpoczęła się ponownie.

Podczas prób wojskowych przeprowadzanych przez ACR w sierpniu okazało się, że karabin SIG Sauer SIG716 DMR nie spełnia wymagań czeskiej armii. Żywotność luf okazała się mniejsza od deklarowanej przez producenta, co gorsza niezawodność broni też znacząco odbiegała od zakładanej / Zdjęcie: Jarosław Lis

Czeski dziennik Lidove Noviny ujawnił, że ministerstwo obrony unieważniło 26 września umowę o wartości 98,3 mln koron (15 mln zł) na dostawę 238 samopowtarzalnych karabinów wyborowych SIG716 DMR do naboju 7,62 mm x 51 standardu NATO. Nowe konstrukcje miały zastąpić używane przez czeskie siły zbrojne (ACR, Armada Ceske Republiky) radzieckie i rosyjskie karabiny wyborowe Iżmasz SWD do amunicji 7,62 mm x 54R (238 karabinów wyborowych dla ACR, 2014-04-23).

Kontrowersyjny kontrakt, ze względu na zapisy istotnych warunków zamówienia, został podpisany w marcu z czeskim przedsiębiorstwem Meopta Systems po trwającej rok procedurze. Obejmował, obok dostaw broni, także wyposażenie dodatkowe m.in. dwójnóg, celownik optyczny o powiększeniu 3,5-10x, miniaturowy kolimator, przystawkę noktowizyjną, zapasową lufę, przyrządy do czyszczenia i konserwacji broni, pas nośny, zapasowe magazynki, torby i skrzynie transportowe.

Podczas prób wojskowych przeprowadzanych przez ACR w sierpniu okazało się, że broń nie spełnia wymagań czeskiej armii. Żywotność luf testowanych karabinów okazała się mniejsza od deklarowanej przez niemiecko-amerykańskiego producenta, co gorsza niezawodność SIG716 DMR też znacząco odbiegała od zakładanej.

Według dyrektora generalnego Meopta Systems Vitezslava Mot’ka ponieważ broń nie przeszła prób wojskowych nie mogła być zakupiona i doposażona w czeskie systemy celownicze. Testowe karabiny zostały zwrócone SIG Sauerowi. Mot’ka dodał jednak, że przy strzelaniach celowniki optyczne i optoelektroniczne produkowane przez Meoptę sprawdziły się bardzo dobrze. Zadeklarował też, że przedsiębiorstwo przystąpi do kolejnego przetargu, gdy ponownie zostanie on ogłoszony przez ministerstwo obrony.

Dzisiaj Czesi poinformowali o powtórzeniu procedury na dostawę 238 karabinów z dodatkowym wyposażeniem. Broń ma zostać dostarczona w 2015.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.