Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Denel z B&T

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 31 sierpnia 2013

Południowoafrykański, państwowy koncern Denel podpisał kontrakt z szwajcarskim B&T na produkcję i modernizację broni strzeleckiej w RPA.

Pierwsze szwajcarskie 40-mm granatniki jednostrzałowe do amunicji niezabijającej B&T LL-06 zostały zakupione dla policji południowoafrykańskiej przed 2010, w ramach przygotowań do zapewnienia bezpieczeństwa na mistrzostwach świata w piłce nożnej. Obecnie broń ta ma być produkowana w RPA przez koncern Denel. LL-06 ze złożoną kolbą jest dobrze widoczny u policjanta w środku / Zdjęcie: Jaxons via Wired

Przedstawiciele B&T już od kilku lat negocjowali z Denelem (Denel z Alenią Aermacchi, 2012-09-21, Udane testy T7, 2011-08-08, Operacyjny Rooivalk... po 36 latach, 2011-04-04, Udane zakończenie testów Mokopy, 2011-01-27, Niepewna przyszłość Denela, 2010-05-10), a rok temu uzyskali zgodę rządu Szwajcarii na dokonanie transferu technologii produkcji broni strzeleckiej. Podpisana obecnie umowa ma umożliwić produkcję konstrukcji B&T w RPA.

Początkowo w Afryce ma się odbywać jednie montaż finalny z części dostarczanych z Szwajcarii, ale z zakupem przez południowoafrykański koncern maszyn i oprzyrządowania do stworzenia linii produkcyjnej większość komponentów będzie wykonywana na miejscu. Denel zamierza rozpocząć w pierwszej kolejności wytwarzanie czterech konstrukcji B&T: 40-mm jednostrzałowego granatnika LL-06 oraz 9-mm pistoletów maszynowych MP9 i APC9 oraz 5,56-mm karabinków APC 556.

B&T LL-06 to ciekawa konstrukcja, oferowana w kolorze czarnym i żółtym, bowiem wprowadzono w niej zabezpieczenie przed stosowaniem amunicji bojowej. Po załadowaniu i odpaleniu granatu 40 mm x 46SR z pociskiem burzącym lub odłamkowo-burzącym broń zostaje zablokowana i bez odpowiednich narzędzi niemożliwa jest ekstrakcja łuski z lufy / Zdjęcie: B&T

Granatnik LL-06 dostosowany jest do niezabijającej amunicji 40 mm x 46SR. Wprowadzenie i odpalenie 40-mm granatu bojowego w aluminiowej lub stalowej łusce, który będzie generował wewnątrz komory niskiego ciśnienia granatu więcej, niż 15 MPa zablokuje broń, klinując łuskę i uniemożliwiając jej rozładowanie. Może to zrobić jedynie rusznikarz, wyposażony w specjalne narzędzia dostarczane przez producenta. Takie rozwiązanie ma uniemożliwić stosowanie amunicji bojowej w tej konstrukcji. Naboje niezabijające są kompletowane z łuskami z tworzywa sztucznego, gdyż mają małe ciśnienia w komorze niskiego ciśnienia – rzędu 5 MPa, gdy naboje bojowe osiągają 20 MPa.

Granatnik LL-06 był już wcześniej pozyskiwany na potrzeby policji, przed mistrzostwami świata w piłce nożnej w 2010 i sprawdził się w miejscowych formacjach. Broń w pierwszej kolejności ma być oferowana służbom mundurowym.

9-mm pistolet maszynowy B&T MP9 to zmodyfikowana wersja austriackiego Steyra TMP, do którego prawa szwajcarski producent zakupił w 2001. Broń używana jest też w Polsce m.in. przez ŻW i CBA / Zdjęcie: B&T

MP9 to zmodyfikowany przez B&T austriacki pistolet maszynowy Steyr TMP, do którego prawa Szwajcarzy zakupili w 2001. Strzelająca z zamka zamkniętego, małogabarytowa konstrukcja do naboju 9 mm x 19 z 15- lub 30-nabojowym magazynkiem w chwycie pistoletowym, komorą zamkową z tworzywa sztucznego i składaną na prawy bok kolbą, pojawiła się na rynku w 2003.

9-mm pistolet maszynowy B&T APC9. Komora spustowa wykonana z tworzywa sztucznego, podobnie jak kolba, komora zamkowa ze stopu aluminium / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Broń jest popularna wśród służb mundurowych i używana m.in. w Indiach (Indie wzmacniają plutony specjalne, 2012-11-18), Portugalii, Szwajcarii i Tajlandii. W Polsce niewielkie partie MP9 trafiły do Żandarmerii Wojskowej i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Polski handel bronią strzelecką w 2009, 2010-09-29). W RPA ma być produkowana pod nazwą GMP9 wraz z dodatkowymi akcesoriami, jak tłumik dźwięku, czy worek na łuski.

Karabinek samopowtarzalny B&T APC223 do amunicji 5,56 mm x 45 powstał głównie dla służb policyjnych. Szwajcarzy oferują też jego odmianę samoczynno-samopowtarzalną nazwaną APC556, z możliwością ognia ciągłego. Broń ta może zastąpić w armii szwajcarskiej dotychczas używane karabinki Stgw 90 / Zdjęcie: Rafał Janicki

Advance Police Carbine 9 mm (APC9) to kolejny pistolet maszynowy do amunicji 9 mm x 19, działający w oparciu o zasadę wykorzystania energii zamka swobodnego i strzelający z zamka zamkniętego, jednak odmienny konstrukcyjnie od MP9 (Nowy B&T APC 9, 2011-10-23). Magazynek broni umieszczony został przed chwytem pistoletowym, przez co broń ma większe wymiary, jednak jest celniejsza na większych dystansach i umożliwia lepszy chwyt.

APC9 w RPA ma być wytwarzany pod nazwą GPC9 i być sprzedawany jako konstrukcja pośrednia między małogabarytowymi pistoletami maszynowymi a karabinkami automatycznymi. Jak większość konstrukcji B&T i APC9 ma bogaty komplet wyposażenia dodatkowego, obejmujący też odmiany o różnej długości lufy. B&T poinformował, że nowa broń trafiła do znanej jednostki kontrterrorystycznej EKO Cobra.

Rozwój 7,62-mm karabinu maszynowego SS77 rozpoczął się w 1977, broń zaczęła trafiać do uzbrojenia od 1986. Po blisko trzech dekadach latach służby konstrukcja wymaga modyfikacji, którą Denel chce przeprowadzić we współpracy z B&T, mającym duże doświadczenie w produkcji akcesoriów do konstrukcji strzeleckich / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Uzupełnieniem APC9 jest karabinek automatyczny APC556, z którym pistolet maszynowy dzieli identycznie rozmieszczone manipulatory (IWA 2013: B&T APC 223 w 2013, 2013-03-10). Broń do amunicji 5,56 mm x 45 zadebiutowała na wystawie IWA w 2012, w tym roku pokazywano jej prototypowe egzemplarze. Denel planuje oferować ją siłom zbrojnym w miejscu południowoafrykańskiej odmiany izraelskiej mutacji fińskiej wersji karabinka AK, czyli R4/R5.

Pierwszy model zmodernizowanego karabinu maszynowego SS77 / Zdjęcie: B&T

Ponadto Szwajcarzy mają pomóc koncernowi z RPA w opracowaniu modernizacji 7,62-mm uniwersalnego karabinu maszynowego SS77. Zmiany będą obejmowały nową pokrywę komory zamkowej z przeprojektowaną uniwersalną szyną montażową, dodatkowy zestaw szyn w miejscu łoża, czy poprawione podawanie amunicji. W ramach umowy z Denelem szwajcarski B&T może w przyszłości wprowadzić zmodernizowany SS77 do swojej oferty.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.