Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

238 karabinów wyborowych dla ACR

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 23 kwietnia 2014

Czeska armia wybrała po ponad roku, dostawcę 238 nowych samopowtarzalnych karabinów wyborowych do amunicji 7,62 mm x 51 NATO.

Czesi wybrali jako następców wysłużonych rosyjskich SWD, 238 niemieckich karabinów wyborowych SIG Sauer SIG716 DMR. Tym samym broń do amunicji 7,62 mm x 54R zostanie zastąpiona konstrukcjami do naboju 7,62 mm x 51 NATO

Przetarg na dostawę broni precyzyjnej, która ma w czeskich siłach zbrojnych zastąpić rosyjskie karabiny SWD rozpoczął się 13 lutego 2013 (Wkrótce kontrakt na broń dla ACR, 2013-12-07). Poszukiwano samopowtarzalnej broni do naboju 7,62 mm x 51 NATO z wyposażeniem dodatkowym obejmującym m.in. dwójnóg, celownik optyczny o powiększeniu 3,5-10x, miniaturowy kolimator, przystawkę noktowizyjną, zapasową lufę, przyrządy do czyszczenia i konserwacji broni, pas nośny, zapasowe magazynki, torby i skrzynie transportowe.

Z pośród pięciu zgłoszonych propozycji Armada Ceske Republiky wybrała ofertę przedsiębiorstwa Meopta Systems z Prerova. Wartość kontraktu wynosi 81,23 mln koron (12,40 mln zł). Kryterium ceny stanowiło 70%, masa zestawu 20% i żywotność lufy 10%. Meopta Systems nie jest producentem broni strzeleckiej, ale celowników optycznych i optoelektronicznych, dlatego zaproponowała niemieckie (SAN Swiss Arms walczy o przetrwanie, 2014-02-15) karabiny wyborowe SIG Sauer SIG716 DMR (zmodyfikowany i poprawiony następca modelu SIG716 Precision Marksman). To na nich zostaną osadzone produkowane w Czechach urządzenia celownicze.

SIG716 DMR działa w oparciu o wykorzystanie energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie na tłok o krótkim skoku. Karabin wyposażono w czteropołożeniowy regulator gazowy. Masa 4,98 kg (bez magazynka), długość lufy 457 mm, długość całkowita 973 mm / Zdjęcia: SIG Sauer

Warto zwrócić uwagę, że dostawy 238 konstrukcji strzeleckich wyceniono na 22,57 mln koron (3,45 mln zł). Oznacza to, że koszt jednego karabinu SIG716 DMR wynosi 94,8 tys. koron (14 480 zł; na amerykańskim rynku komercyjnym cena broni wynosi 8,5 tys. zł). Stanowi to nieco powyżej jednej czwartej wartości całego kontraktu i daje dobry pogląd na stosunek kosztów elektroniki do samej broni.

Warto dodać, że przetarg na dostawę karabinów wyborowych był dosyć kontrowersyjny, co wynikało z założeń. Na przykład celownik kolimatorowy miał mieć masę do 160 g (później poprawiono to na 260 g, bowiem tak lekkich celowników nie było) i koniecznie być zasilany z baterii 1,5-woltowej, co wyeliminowało wielu potencjalnych konkurentów. Bardzo ściśle określono powiększenie optyki na 3,5-10x, jak też wymuszono zasilanie z magazynków kompatybilnych z karabinem ArmaLite AR-10 II generacji. W założeniach podano też, że masa systemu celowniczego z kolimatorem nie może przekroczyć 1,1 kg. Długość lufy miała być w zakresie od 457 do 510 mm, a niezawodność na poziomie 1 zacięcia na 200 oddanych strzałów (to wartość niższa, niż starego SWD czy karabinka vz. 58).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.