Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Aleksander Szabalin na Morzu Śródziemnym

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 14 listopada 2014

Duży okręt desantowy Floty Bałtyckiej Aleksander Szabalin (110) wpłynął kolejny raz na wody Morza Śródziemnego.

Duży okręt desantowy Aleksander Szabalin (110) to polska konstrukcja projektu 775 zwodowana w Stoczni Północnej w Gdańsku w 1985. Prędkość maksymalna 18 węzłów, zasięg 6000 Mm przy 12 w. Załoga składa się z 87 oficerów i marynarzy. Okręt wypiera 4050 ton. Długość 113 m, szerokość 15 m, zanurzenie 3,7 m. Siłownia składa się z dwóch silników diesla Zgoda-Sulzer o łącznej mocy 19.220 KM. Uzbrojenie to dwie podwójne 57-mm armaty AK-725, dwie wyrzutnie pocisków rakietowych A-215 Grad-M i cztery wyrzutnie Strzała-2 / Zdjęcie: Achmet Guven

13 listopada Aleksander Szabalin, duży okręt desantowy (BDK) projektu 775, dołączył do innych jednostek taktycznego zespołu rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym. Na pokładzie znajduje się grupa antyterrorystyczna piechoty morskiej Floty Bałtyckiej. Aleksander Szabalin opuścił swoją macierzystą bazę w Bałtijsku 22 października i w trakcie rejsu przez Morze Północne, Kanał La Manche i Zatokę Biskajską  dotarł na wyznaczone miejsce.

Poprzedni raz okręt wypłynął na Morze Śródziemne w styczniu 2014. W ostatnim czasie Aleksander Szabalin był silnie eksploatowany i spędził w morzu 13 miesięcy, pokonując w tym okresie 50 tys. mil morskich przez Morza Śródziemne, Północne, Czarne i Ocean Atlantycki. Jednostka może zabrać na pokład do 450 ton sprzętu bojowego i ładunków w tym do 20 czołgów oraz 225 żołnierzy desantu.

Rosja przystąpiła do sformowania eskadry śródziemnomorskiej w marcu 2013, wysyłając w ten rejon jednostki Floty Oceanu Spokojnego. Obecnie w skład zgrupowania wchodzą okręty i statki flot Pacyfiku, Morza Północnego, Bałtyckiego i Czarnego. Materiałowo-techniczne zabezpieczenie eskadry odbywa się głównie w bazie marynarki wojennej Rosji w porcie Tartus w Syrii (Nowe bazy poza Rosją?, 2012-07-28; Admirał Kuzniecow w Tartus, 2012-01-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.