Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe pojazdy ukraińskiej GN

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 listopada 2014

KrAZ dostarczy ukraińskiej Gwardii Narodowej nowe wozy opancerzone KrAZ-6322 Raptor 6x6. Wkrótce też formacja ta odbierze pojazdy minoodporne KrAZ-5233BE Shrek One 4x4.

KrAZ-6322 Raptor o ładowności 6 t, przy masie całkowitej 23 t może holować przyczepę o dmc 30 t. Pojazd napędzany jest turbodoładowanym 330-konnym silnikiem diesla. Dwa zbiorniki paliwa o pojemności 250 litrów pozwalają na pokonanie 1500 km. Pojazd został opancerzony zgodnie z normą STANAG 4569 i zabezpiecza załogę i przewożony desant przed ogniem z broni strzeleckiej do kal. 7,62 mm

Kilka dni temu na przyzakładowym poligonie doświadczalnym zakładu PAT AutoKrAZ w Kremenczugu został zademonstrowany nowy wóz opancerzony KrAZ-6322 Raptor stworzony dla ukraińskich sił zbrojnych i Gwardii Narodowej MSW (T-64BM1M nie dla Kongo, 2014-11-11). Pierwsza partia 10 pojazdów została już zakupiona dla tej drugiej formacji.

Na skrzyni ładunkowej Raptora umieszczono opancerzony kontener dla 24 żołnierzy. Wyposażono go w 14 okien z szkła pancernego (po sześć z każdej strony i po dwa w każdym ze skrzydeł drzwi, umieszczonych z tyłu), dwa włazy dachowe oraz 10 strzelnic dla karabinków AK-74/AKM (po 5 z każdej strony)

Raptor powstał jako rozwinięcie rodziny pojazdów konstruowanych wspólnie z Streit Armored Group. Wóz powstał na bazie ciężarówki KrAZ-6322 w układzie 6x6, wyposażonej w dodatkowe opancerzenie, chroniące kabinę kierowcy i główne podzespoły. Samochód charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami pokonywania przeszkód terenowych. Dzięki napędowi na wszystkie osie, blokadzie mechanizmów różnicowych, a także oponom o szerokim profilu, Raptor może poruszać się w grząskim, błotnistym i zaśnieżonym terenie.

W trakcie jazdy z wnętrza wozu KrAZ-6322 Raptor można prowadzić ogień przez strzelnice dostosowane do karabinków automatycznych. W planach dowództwa Gwardii Narodowej jest przystosowanie pojazdu do montażu osłoniętego stanowiska strzeleckiego na stropie kontenera / Zdjęcia via FB Arsena Awakowa

Na skrzyni ładunkowej ciężarówki umieszczono wzmocniony kontener, chroniący przewożonych w środku 24 żołnierzy desantu przed ogniem z broni strzeleckiej kal. 7,62 mm. Wyposażono go w 14 okien z szkła pancernego, dwa włazy dachowe oraz 10 strzelnic dla karabinków AK-74/AKM. Wyróżnikiem Raptora jest możliwość demontażu opancerzonego kontenera, który po zdjęciu ze skrzyni i osadzeniu na podporach, może służyć jako pomieszczenie mieszkalne lub punkt kontrolny.

Pojazd minoodporny KrAZ-5233BE Shrek One w wersji transportera opancerzonego TC. Załoga chroniona jest przed wybuchem do dwóch min przeciwpancernych TM-57 (lub ekwiwalentu 14 kg TNT) pod każdym z kół lub jednej TM-57 (7 kg TNT) pod kadłubem. Osłona balistyczna na poziomie 2 STANAG 4569 (odpowiednik rosyjskiej B6+) / Zdjęcie: AwtoKrAZ

Przy okazji demonstracji nowego pojazdu w trakcie prób terenowych, minister spraw wewnętrznych Ukrainy, Arsen Awakow poinformował, że wkrótce do jednostek Gwardii Narodowej trafi minoodporny pojazd patrolowy KrAZ-5233BE Shrek One. Wóz napędzany 330-konnym silnikiem JaMZ-238D ma podwozie w kształcie litery V, rozpraszające siłę eksplozji, przewozi 12 osób (dowódca, kierowca i 10 żołnierzy desantu).

Shrek One o masie bojowej 16 t, występuje w trzech odmianach: TC – transportera opancerzonego, Ambulance – opancerzonej sanitarki oraz RCV – pojazdu wielozadaniowego z żurawiem. Cena podstawowego pojazdu TC szacowana jest na 3,4 mln zł. Pojazd rozwija prędkość maksymalną do 100 km/h.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.