Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irackie martwe dusze

Strategia i polityka, 02 grudnia 2014

Zarządzone przez władze centralne dochodzenie wykazało ogromne nadużycia w systemie płacowym wojsk lądowych Iraku.

Powszechna korupcja, słabe wyszkolenie i niskie morale przyczyniły się do kompromitującej porażki sił zbrojnych podczas czerwcowej ofensywy islamistów na północy Iraku. Waszyngton zamierza przeznaczyć 1,2 mld USD (4 mld zł) na ponowne przeszkolenie trzech dywizji wojsk lądowych, które mają odbić utracone latem tereny / Zdjęcie: MO Iraku

Dochodzenie wykazało, że ministerstwo obrony Iraku od lat wypłacało żołd kilkudziesięciu tysiącom osób, które w rzeczywistości nie pełniły służby wojskowej. W przypadku samych tylko wojsk lądowych może chodzić o co najmniej 50 tys. martwych dusz, przez co budżet państwa tracił 380 mln USD (1,2 mld zł) rocznie. Część obserwatorów uważa jednak, że skala zjawiska może być nawet kilkukrotnie większa.

Nadużycia zbadano na osobiste polecenie nowego premiera Iraku, Hajdara Dżawada al-Abadiego. Po szoku wywołanym czerwcową ofensywą islamistów na północy kraju – i rozbiciem stacjonujących tam dywizji – oraz niedawnymi przetasowaniami politycznymi na szczytach władzy, Bagdad stara się odbudować wartość bojową sił zbrojnych.

Postawę irackich żołnierzy powszechnie tłumaczono niskim morale i słabym wyszkoleniem. Wojskowi nie byli w stanie wykorzystać przewagi w sile ognia, jaką dawały im zakupione w USA pojazdy wojskowe, w tym czołgi Abrams M1A1-SA, transportery opancerzone M113 oraz samochody terenowe rodziny HMMWV. W mediach społecznościowych często pojawiały się zdjęcia przedstawiające zniszczone przez islamistów irackie kolumny wojskowe oraz zajęte bazy i posterunki kontrolne (Islamiści chwalą się sukcesami w Iraku, 2014-10-02).

Zarządzone przez al-Abadiego dochodzenie wykazało jednak, że często za kompromitującą postawą irackich wojsk stał proceder zawyżania stanów osobowych poszczególnych jednostek wojskowych przez dowodzących nimi oficerów, którzy pobierali żołd dla fikcyjnych żołnierzy. Prowadziło to do sytuacji, w której dowództwo wojsk lądowych wysłało do walki oddziały liczące często blisko o połowę mniej ludzi niż wskazywały na to oficjalne dane. Dla przykładu, zajętego latem przez islamistów Mosulu miało bronić 25 tys. żołnierzy i policjantów (Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11). W rzeczywistości obrońców było ok. 10 tys.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.