Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Filipiny poszukują OP

Marynarka wojenna, 19 grudnia 2014

Marynarka wojenna Filipin zamierza pozyskać w ciągu dekady trzy konwencjonalne okręty podwodne.

Niewykluczone ze względu na ograniczony budżet zakupowy ministerstwa obrony, Filipiny zdecydują się na kupno używanych konwencjonalnych OP. Ostateczna liczba pozyskiwanych jednostek może być różna od ogłoszonych planów, jednak nie mniejsza niż dwa okręty. Na zdjęciu nabyty przez Wietnam OP projektu 636 Warszawianka, Hai Phong (HQ 184). Rosyjskie jednostki będą z pewnością brane pod uwagę przez Manilę w ramach zapowiadanego programu zakupowego / Zdjęcie: Defense Studies

Okręty zostaną zakupione najprawdopodobniej od zagranicznego producenta. Potencjał lokalnego przemysłu stoczniowego wyklucza bowiem uruchomienie produkcji jednostek w kraju, nawet przy współpracy z partnerami z zagranicy. Według admirała Caesara Taccada, odpowiedzialnego m.in. za zakupy uzbrojenia dla marynarki wojennej, nowe jednostki powinny trafić do Filipin w ciągu dekady.

Opracowaniem programu zakupowego zajmie się utworzona w 2013 specjalna komórka w ministerstwie obrony. Pozyskanie jednostek tej klasy zostało zawarte w ambitnym wieloletnim programie zbrojeniowym marynarki wojennej Filipin o wartości 11,5 mld USD (38 mld zł, Miliardy na filipińską marynarkę wojenną?, 2013-10-07). Zakłada on m.in. modernizację pozyskanych od USA fregat Gregorio del Pilar, czyli ex-amerykańskich Hamiltonów, użytkowanych wcześniej przez straż wybrzeża USA (USCG): BRP Gregorio del Pilar i BRP Ramon Alcaraz (Uzbrojenie filipińskich fregat, 2014-08-20), a także dwóch śmigłowców morskich, najprawdopodobniej AW159 Wildcat (Filipiny wybiorą Wildcaty?, 2014-11-17).

Przedstawiciele marynarki wojennej Filipin otwarcie przyznają, że zakup nowych OP wymusza na nich zmieniający się regionalny system bezpieczeństwa. Jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa i interesów państwa Filipińczycy postrzegają agresywną politykę terytorialną ChRL na wodach Morza Południowochińskiego, która zmusiła do zbrojeń morskich także inne państwa, w tym Indonezję i Wietnam (Stępka pod drugą indonezyjską Sigmę, 2014-12-19, Hai Phong w drodze do Wietnamu, 2014-12-18).

Charakter rywalizacji wojskowej na wodach Morza Południowochińskiego wymusza na jej uczestnikach rozbudowanie potencjału prowadzenia walki podwodnej. Stąd plany marynarki wojennej Filipin związane z zakupem śmigłowców morskich przystosowanych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), jak i konwencjonalnych OP, których do tej pory brakowało we flocie wojennej tego państwa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.