Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA dozbrajają Wietnam

Marynarka wojenna, 10 marca 2015

Przedstawiciele amerykańskich władz potwierdzili przekazanie straży wybrzeża Wietnamu pięciu szybkich kutrów patrolowych.

Część ekspertów jest zdania, że Wietnam mógł otrzymać od USA pięć jednostek typu UTB, o długości 12,4 m. Kutry były wcześniej używane przez Straż Wybrzeża USA (USCG). Ostatni z nich wycofano z linii w 2014 / Zdjęcie: USCG

Transfer patrolowców potwierdzono podczas niedawnej wizyty przedstawicieli Departamentu Stanu USA w Hanoi. Asystent Sekretarza Stanu, Puneet Talwar, oznajmił że Waszyngton przekazał Wietnamowi pięć szybkich kutrów patrolowych. Jednostki trafiły do straż wybrzeża. Będą służyć do ochrony wód morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej Wietnamu, zagrożonych ekspansywną polityką terytorialną ChRL (Wietnam zbroi się przeciw ChRL, 2014-06-10).  

Jesienią 2014 władze USA zapowiedziały zniesienie 30-letniego embarga na sprzedaż uzbrojenia do Wietnamu (USA dozbroją Wietnam, 2014-10-03). Waszyngton ogłosił też plan przekazania sojusznikowi uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Pomoc miała trafić w pierwszej kolejności do marynarki wojennej i straży wybrzeża, co jedynie potwierdziło że głównym celem programu pomocowego jest wzmocnienie potencjału obronnego Wietnamu w rywalizacji z ChRL.  

Co ciekawe, przedstawiciele ministerstwa obrony Wietnamu ogłosili, że obie strony prowadzą obecnie rozmowy w sprawie przekazania Hanoi kolejnej partii sześciu patrolowców. Jednostki miałyby trafić do Azji już w 2016. Będą to najprawdopodobniej kutry tego samego typu, jakie zostały już przekazane Hanoi.  

Oddzielny program pomocowy dla Wietnamu zapowiedziała też Japonia. W 2014, podczas 6. spotkania Japońsko-Wietnamskiego Komitetu Współpracy, przedstawiciele Tokio ogłosili zamiar przekazania Hanoi 3-6 kutrów patrolowych (Japonia pomaga Wietnamowi, 2014-08-04). Pierwsza z jednostek została odebrana w lutym (Wietnam odbiera japoński patrolowiec, 2015-02-11).

Marynarka wojenna Wietnamu odebrała już trzy z 6 konwencjonalnych OP projektu 636 Warszawianka. Ostatnia z jednostek, Hải Phòng (HQ 184), trafiła do portu morskiego w Cam Ranh na początku br. (Trzecia Warszawianka w Wietnamie, 2015-02-03). Wietnamczycy zapowiedzieli też kontynuację zakupów rosyjskiego uzbrojenia (Wietnam będzie kontynuował zakupy w Rosji, 2014-12-24), w tym kolejnych fregat rakietowych projektu 1166.1, typu Gepard (Więcej Gepardów do 2017, 2014-04-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.