Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEF 2015: AVCI dla MPT-76

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 07 maja 2015

Przedsiębiorstwo 3E EOS poinformowało na IDEF, że celownik o zmiennym powiększeniu AVCI 1-4x został wybrany jako nowa optyka dla 7,62-mm karabinu MPT-76.

AVCI 1-4x ma pole widzenia 24-6° i jest wyposażony w podświetlaną siatkę do broni do amunicji 5,56 i 7,62 mm umieszczoną w drugim planie optycznym. Zasilanie jest z 3-V baterii CR2032 z czasem pracy 300 h

Wraz z wprowadzeniem do uzbrojenia nowego 7,62-mm karabinu automatycznego KaleKalip/MKEK MPT-76, Turcy chcą wyposażyć część broni w celowniki optyczne (IDEF 2015: Nowe wersje MPT-76, 2015-05-06; Turcja zamawia MPT-76, 2015-01-30). Długą rywalizację na dostawę optyki wygrało niewielkie, rodzinne przedsiębiorstwo 3E EOS z Ankary.

Pierwsze zamówienie obejmuje dostawy 200 celowników AVCI 1-4x do testów wojskowych. Umowa została podpisana tydzień temu, jednak oficjalnie poinformowano o tym na targach w Stambule. Jeżeli optyka zda egzamin w armii, to 3E EOS spodziewa się kontraktu na 20 tys. AVCI. Biorąc pod uwagę, że Turcy zamierzają kupić 200 tys. MPT-76, oznacza to, że celownik trafi na co dziesiąty karabin.

AVCI 1-4x ma wymiary 55 x 145 x 75 mm i masę 0,65 kg. Szkło do celownika dostarczane jest przez niemieckie przedsiębiorstwo Schott. Korpus lunety jest z wytrzymałego stopu aluminium

AVCI 1-4x był po raz pierwszy zaprezentowany w postaci prototypu dwa lata temu na targach IDEF. Obecnie 3E EOS prezentuje jego poprawioną wersję z modyfikacjami wprowadzonymi przez użytkowników wojskowych (IDEF 2013: Celowniki 3E EOS, 2013-05-09). Jest to optyka o zmiennym powiększeniu 1 lub 4 razy, z podświetlanym krzyżem celowniczym. Przyciski regulujące jasność umieszczone są z lewej strony, obok przełącznika powiększenia.

Obok wersji podstawowej, odpornej na działanie wody na głębokości 3 m przez godzinę, przedsiębiorstwo opracowało też, niewymienioną w katalogu, wersje specjalną dla płetwonurków bojowych. Jest znacznie droższa, niż bazowa, ale umożliwia długotrwałe zanurzenie AVCI. Ponadto 3E EOS opracowało też wersje tańszą, o stałym powiększeniu 4x z miejscem mocowania mikrokolimatora na korpusie.

Tańsza odmiana AVCI o stałym powiększeniu 4x. Celownik jest o około 30 procent tańszy od modelu o zmiennym powiększeniu / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

3E EOS jest od 2013 dostawcą celowników optycznych Keskin 3-12x50 dla armii tureckiej, do tej pory umowa obejmowała produkcję 1000 lunet. Są one wykorzystywane na karabinach wyborowych MKEK JMK Bora-12. Kolejny tysiąc celowników sprzedano do sił zbrojnych Azerbejdżanu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra