Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2014: Premiera karabinu MPT-76

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 czerwca 2014

Na Eurosatory zadebiutował nowy turecki 7,62-mm karabin automatyczny MKEK MPT-76. Broń ma zastąpić w linii licencyjne G3A3 i G3A4.

Na targach Eurosatory miała miejsce światowa premiera nowego tureckiego karabinu MKEK MPT-76. Broń ma zastąpić konstrukcje używane w wojskach lądowych, jak i żandarmerii

Prace nad nową konstrukcją strzelecką oficjalnie rozpoczęły się 5 lat temu. 22 stycznia 2009, miała miejsce w zakładach MKEK konferencja prasowa, na której minister obrony Vecdi Gönül wraz z premierem Recepem T. Erdoganem zaanonsowali rozpoczęcie narodowego projektu Nowoczesnego Karabinu Piechoty (MPT, Milli Piyade Tufegi).

Projekt finansowany był przez Podsekretariat Przemysłu Zbrojeniowego SSM (Savunma Sanayii Müstesarligi), a wykonawcami został państwowy koncern Makina ve Kimya Endustrisi Kurumu (MKE) z zakładem w Kirikkale (MKEK). Podwykonawcą odpowiedzialnym za zaprojektowanie broni było prywatne przedsiębiorstwo KaleKalip.

Nazwa MPT-76 została nadana 6 maja 2014 i pochodzi od nazwy programu połączonej ze skróconym zapisem kalibru. Co ciekawe, na komorach zamkowych pierwszej partii broni dostarczonej do armii umieszczono napis MPT-13

Pięcioletni projekt MPT podzielono na dwie fazy, z których każda miała trwać 30 miesięcy. Według pierwotnych planów ze stycznia 2009 pierwszy etap, czyli prace badawczo-rozwojowe, powinien zakończyć się na przełomie 2011/2012 stworzeniem 50 prototypowych karabinów i poddaniu ich badaniom kwalifikacyjnym. Druga faza – wdrożenie do produkcji seryjnej, miała rozpocząć się w 2012. Zakładano, że powstanie wówczas partia próbna broni licząca 200 karabinów. Po zakończeniu testów wojskowych w 2014, MKEK miał być gotowy do przyjęcia pierwszych masowych zamówień wojskowych.

Turcy opracowali własny wzór kolby, tylko pozornie przypominający rozwiązanie z M4. Kolba została wyposażona w 12-położeniową stopkę. Aby ją wysunąć, należy zwolnić zatrzask, przekręcić stopkę o kąt ok. 45 stopni, przesunąć do odpowiedniej pozycji, a następnie przekręcić ponownie do pionu / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

W 2013 ujawniono, że program jest opóźniony o kilka miesięcy (IDEF 2013: MPT dopiero w 2014, 2013-05-08). Do września armia miała zakończyć testy 50 karabinów MPT serii prototypowej. Wdrożenie do produkcji seryjnej i wyprodukowanie partii seryjnej do prób wojskowych powinno nastąpić do końca 2013, ale przeciągnęło się do 6 maja 2014. Wówczas armia odebrała dostawę broni, a jednocześnie konstrukcji nadano nazwę MPT-76, od akronimu programu i skrótu kalibru. Na komorach zamkowych 50 prototypowych konstrukcji wybito MPT-13, nazwa została w międzyczasie zmieniona.

Karabin MPT-76 kompletowany jest z pasem nośnym, 6 magazynkami, bagnetem, chwytem przednim zintegrowanym z dwójnogiem, nasadką do strzelania amunicją ślepą (odrzutnikiem) w kolorze niebieskim i chwytem transportowym / Zdjęcie: SSM

MPT-76 jest karabinem automatycznym do amunicji 7,62 mm x 51, zasilanym z 20-nabojowych magazynków z przezroczystego tworzywa sztucznego. Producent nie wyklucza w przyszłości stworzenia magazynków mieszczących więcej amunicji. Broń działa na zasadzie odprowadzenia części gazów przez boczny otwór w lufie działających na tłok gazowy o krótkim skoku.

200 karabinów MPT-76 pierwszej partii produkcyjnej przed zapakowaniem, skompletowaniem w akcesoria oraz wysłaniem do wojska / Zdjęcie: SSM

Kuta na zimno lufa ma długość 406 mm i żywotność 15 tys. strzałów, ale Turcy nie wykluczają opracowania modeli z krótszymi lub dłuższymi lufami, te ostatnie do wersji wyborowej. Masa MPT-76 wynosi 4,18 kg, długość 900 mm z stopką wsuniętą, 1000 mm z wysuniętą. Kolba ma otwór na pas transportowy i jest zakończona grubą, gumową stopką amortyzującą, pozwalającą lepiej łagodzić odrzut silnej amunicji 7,62 mm x 51.

9 maja 2014 armia turecka odebrała pierwszą partię broni seryjnej. Służy ona obecnie do ostatnich prób wojskowych / Zdjęcie: MKEK

Karabin MPT-76 kompletowany jest z 5 magazynkami na amunicję bojową i jednym na ślepą, ćwiczebną, bagnetem, chwytem przednim zintegrowanym z dwójnogiem, nasadką do strzelania amunicją ślepą (odrzutnikiem) w kolorze niebieskim i chwytem transportowym. Na grzbiecie tego ostatniego znajdują się proste, zapasowe przyrządy celownicze w postaci muszki i szczerbinki.

Karabiny MPT-13 z partii prototypowej podczas testów wojskowych / Zdjęcie: SSM

Broń kompletowana jest z składanymi, mechanicznymi przyrządami celowniczymi. Zasięg MPT-76 to 600 m. Mechanizm spustowy pozwala na prowadzenie ognia pojedynczego i ciągłego, przemieszczenie skrzydełka w pozycję zabezpieczone działa tylko przy napiętym kurku.

W 2014/2015 tureckie siły zbrojne planują podpisać z MKE duży kontrakt, obejmujący dostawy nawet do 200 tys. nowych karabinów, które mają zastąpić produkowane na licencji G3. W przyszłości MKEK planuje także stworzenie odmiany eksportowej do amunicji 5,56 mm x 45 – MPT-55.  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra