Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Odrzutowiec Tecnama

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, 15 maja 2015

Włoskie przedsiębiorstwo Tecnam ujawniło zamiar opracowania odrzutowego samolotu szkolnego i dyspozycyjnego.

Odrzutowiec P Jet przypomina nieco niemiecki myśliwiec He 162. Jednak w jego konstrukcji mają być zastosowane zupełnie inne materiały / Rysunek: Tecnam

Tecnam znane było dotychczas jako producent samolotów użytkowych z napędem śmigłowym ( Tecnam P2010 już w Polsce, 2014-12-22, Oblot Tecnam Astore, 2013-06-07). Obecnie włoski producent zamierza rozszerzyć swoje portfolio o … odrzutowiec, przeznaczony do lotów rekreacyjnych i szkolenia pilotów wojskowych.

Pierwsze opublikowane wizualizacje samolotu, oznaczonego jako P Jet, przywodzą na myśl niemiecki myśliwiec z II wojny światowej – Henkel He162 Volksjäger. Włoski odrzutowiec także ma być dolnopłatem z usterzeniem w układzie H, o rozpiętości 3,39 m i silnikiem turbowentylatorowym zabudowanym na pylonie nad tylną częścią kadłuba. Jednak w przeciwieństwie do He 162 skrzydło, o niewielkim skosie, będzie miało wznios, a usterzenie poziome nie będzie miało wzniosu.

Kolejnymi różnicami są: kabina, z opcjonalną instalacją hermetyzacji, mieszczącą dwóch lotników obok siebie i dodatkowe zbiorniki paliwa na końcach skrzydeł. Rozpiętość P Jeta wynosić ma 8,66 m, długość kadłuba – 8,27 m, a wysokość całkowita – 2,45 m.

Projekt wykonany będzie zgodnie z przepisami CS-23 i FAR 23, dzięki czemu producent zamierza uzyskać Certyfikaty Typu EASA i FAA. Odbiorcą P Jeta mają być wojskowe ośrodki szkoleniowe, a także użytkownicy prywatni. Wstępne analizy Tecnama wykazują, że produkcja samolotu jest technicznie wykonalna i opłacalna ekonomicznie.

Tecnam jest kolejnym producentem samolotów lekkich, który zamierza oferować samoloty siłom zbrojnym. Niedawno podobną inicjatywę przedstawił też Diamond (Aero 2015: Nowy projekt Diamonda, 2015-04-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra