Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bonhomme wygrywa w Japonii

Lotnictwo cywilne, 18 maja 2015

Paul Bonhomme wygrał pierwszy w historii Mistrzostw Świata Red Bull Air Race wyścig rozegrany wczoraj w Japonii. Triumf Brytyjczyka podziwiało aż 60 tysięcy widzów. Red Bull Air Race zadebiutował w Azji Wschodniej wyścigiem na torze zlokalizowanym w okolicach Makuhari Beach w Chiba w Japonii.

Zwyciężcy pierwszych zawodów serii Air Race rozegranych w Azji Wschodniej. Od lewej: Australijczyk Matt Hall (2.), Brytyjczyk Paul Bonhomme (1.) i Niemiec Matthias Dolderer (3.) / Zdjęcie: Balazs Gardi, Red Bull

Osiągając podczas lotów na wysokości mniejszej niż 25 m prędkości dochodzące do 370 km/h, przy przeciążeniach w granicach n=10,, Bonhomme perfekcyjnie pokonał wyjątkowo trudny tor nad wodami Pacyfiku, nie zważając na zmienny wiatr szalejący nad Makuhari Beach. Ostatecznie osiągnął wynik 51,502 s, wyprzedzając finiszującego tuż za nim Halla o 0,382 s.

Zaliczając podczas drugiego przystanku Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2015 siedemnaste zwycięstwo w karierze, Bonhomme umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Obecnie ma na koncie 24 punkty, a drugi w kolejce do mistrzostwa Hall zgromadził ich 18. Pierwszą trójkę zamknął Niemiec Matthias Dolderer. Dopingowany przez imponujący tłum rodaków reprezentant Japonii Yoshihide Muroya już w pierwszej rundzie ustanowił rekord toru i ostatecznie zajął ósme miejsce.

To naprawdę dobry początek sezonu, ale wymagał ciężkiej pracy – powiedział Bonhomme po tym, jak musiał dać z siebie dosłownie wszystko, aby pokonać Muroyę w Rundzie 8. – Nowy format zawodów dostarcza emocji publiczności, ale nam utrudnia zadanie. Musiałem zmierzyć się z Yoshim, który w poprzedniej rundzie osiągnął najlepszy czas. To ciężka praca. Ale jesteśmy zachwyceni. Zakasaliśmy rękawy i, jak widać, opłaciło się.

W pierwszej rundzie Team Muroya 31 w imponujący sposób pokonał Martina Sonkę z Czech, ustanawiając rekordowy czas 50,779 s, a następnie zawzięcie walczył o awans do finałowej czwórki. Zaliczył znakomity czas w powietrznej walce z liderem klasyfikacji Bonhomme’em w ramach Rundy 8, jednak pod koniec lotu przekroczył limit przeciążeń n=10 i za karę jego sesja została uznana za nieukończoną.

Był to 60. wyścig Red Bull Air Race od czasu debiutu serii w 2003 (Nigel Lamb mistrzem świata, 2014-10-27). Został wyjątkowo ciepło przyjęty przez publiczność zgormadzoną w japońskim mieście Chiba, w którym narodziło się lotnictwo cywilne tego kraju. Sprzedano rekordową liczbę 120 tysięcy biletów na dwudniowe powietrzne rozgrywki.

Kolejna odsłona Red Bull Air Race będzie miała miejsce w chorwackiej miejscowości Rovinj w dniach 30-31 maja.

Wyniki: 1. Paul Bonhomme (GBR), 2. Matt Hall (AUS), 3. Matthias Dolderer (GER), 4. Nicolas Ivanoff (FRA), 5. Nigel Lamb (GBR), 6. Michael Goulian (USA), 7. Kirby Chambliss (USA), 8. Yoshihide Muroya (JPN), 9. Juan Velarde (ESP), 10. Martin Sonka (CZE), 11. Hannes Arch (AUT), 12. Pete McLeod (CAN), 13. Peter Besenyei (HUN), 14. Francois Le Vot (FRA)

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata: 1. Bonhomme (24 punkty), 2. Hall (18), 3. Lamb (8), 4. McLeod (7), 5. Dolderer (7), 6. Ivanoff (6). 7. Arch (5), 8. Muroya (4), 9. Goulian (3), 10 Besenyei (2), 11. Chambliss (2), 12. Velarde (0), 13. Sonka (0), 14. Le Vot (0).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra