Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozbił się węgierski Gripen

Lotnictwo wojskowe, 20 maja 2015

Podczas lądowania w bazie Caslav wypadł z pasa i rozbił się samolot wielozadaniowy Gripen węgierskich wojsk lotniczych. Obu członkom załogi udało się katapultować i przeżyć bez obrażeń.

Wczoraj ok. 13:40 podczas lądowania w bazie Caslav wypadł z pasa samolot wielozadaniowy Saab JAS39D węgierskich wojsk lotniczych. Rozbity Gripen ma nr 42 (nr ser. 39-3851) i bazował w Kecskemét

Wczoraj ok. 13:40 podczas lądowania w bazie Caslav wypadł z pasa samolot wielozadaniowy Saab JAS39D Gripen węgierskich wojsk lotniczych. Samolot przyleciał na ćwiczenia Lion Effort 2015 z bazy Kecskemét.  Obu członkom załogi udało się katapultować. Nie odnieśli oni żadnych obrażeń. Samolot został rozbity – całkowitemu zniszczeniu uległa jego przednia część i usterzenie pionowe.

Nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. Gripen nie zmieścił się na pasie z powodu niezadziałania hamulców. Nie jest jasne czy był to wynik awarii, czy błędu załogi. Sprawę bada specjalna komisja.

Ćwiczenia Lion Effort odbywają się co 3 lata z udziałem użytkowników samolotów wielozadaniowych Gripen. W tym roku na lotnisku Caslav, w bazie 211. Taktické letky (eskadry taktycznej) znalazło się 6 Gripenów z tej jednostki, 5 samolotów węgierskich i 11 szwedzkich.

Węgry podobnie jak Czechy leasingują szwedzkie Gripeny (Węgry przedłużyły leasing Gripenów, 2012-01-31). Do wczoraj miały ich 14. Nie wiadomo, czy rozbity samolot zostanie zastąpiony przez inny. Termin leasingu upływa w 2026.

Rozbity samolot to JAS39D Gripen nr 42, nr ser. 39-3851. Bazował w Kecskemét.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.