Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozbił się węgierski Gripen

Lotnictwo wojskowe, 20 maja 2015

Podczas lądowania w bazie Caslav wypadł z pasa i rozbił się samolot wielozadaniowy Gripen węgierskich wojsk lotniczych. Obu członkom załogi udało się katapultować i przeżyć bez obrażeń.

Wczoraj ok. 13:40 podczas lądowania w bazie Caslav wypadł z pasa samolot wielozadaniowy Saab JAS39D węgierskich wojsk lotniczych. Rozbity Gripen ma nr 42 (nr ser. 39-3851) i bazował w Kecskemét

Wczoraj ok. 13:40 podczas lądowania w bazie Caslav wypadł z pasa samolot wielozadaniowy Saab JAS39D Gripen węgierskich wojsk lotniczych. Samolot przyleciał na ćwiczenia Lion Effort 2015 z bazy Kecskemét.  Obu członkom załogi udało się katapultować. Nie odnieśli oni żadnych obrażeń. Samolot został rozbity – całkowitemu zniszczeniu uległa jego przednia część i usterzenie pionowe.

Nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. Gripen nie zmieścił się na pasie z powodu niezadziałania hamulców. Nie jest jasne czy był to wynik awarii, czy błędu załogi. Sprawę bada specjalna komisja.

Ćwiczenia Lion Effort odbywają się co 3 lata z udziałem użytkowników samolotów wielozadaniowych Gripen. W tym roku na lotnisku Caslav, w bazie 211. Taktické letky (eskadry taktycznej) znalazło się 6 Gripenów z tej jednostki, 5 samolotów węgierskich i 11 szwedzkich.

Węgry podobnie jak Czechy leasingują szwedzkie Gripeny (Węgry przedłużyły leasing Gripenów, 2012-01-31). Do wczoraj miały ich 14. Nie wiadomo, czy rozbity samolot zostanie zastąpiony przez inny. Termin leasingu upływa w 2026.

Rozbity samolot to JAS39D Gripen nr 42, nr ser. 39-3851. Bazował w Kecskemét.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra