Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Węgry przedłużą leasing Gripenów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 stycznia 2012

Rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu leasingu 14 myśliwców JAS39 Gripen C/D, jako rozwiązaniu najbardziej racjonalnym ekonomicznie. Rozmowy dotyczące szczegółów umowy chcą zakończyć do końca stycznia.

Według ministra obrony, Csaba Hende, 4 stycznia br. rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu leasingu myśliwców wielozadaniowych JAS39 Gripen C/D na kolejnych 10 lat. Obecnie obowiązująca umowa, zawarta w 2003, obowiązuje do 2016. Według ministra Hende, nie ma żadnego realistycznego rozwiązania wariantowego dla dalszej eksploatacji Gripenów, które stanowią główną siłę bojową węgierskiego lotnictwa wojskowego. - Leasing dotychczas używanych myśliwców do 2026 powinien przynieść węgierskiemu budżetowi obronnemu oszczędność na poziomie 62 mld forintów w stosunku do najtańszej alternatywy - dodał Hende. Informacje te zawarte zostały w odpowiedzi na zapytanie poseł Agnes Vadai.

Analizy wojskowo-ekonomiczne węgierskich ekspertów trwały do 20 grudnia 2011. Po zatwierdzeniu przez rząd koncepcji przyjętej przez Ministerstwo Obrony, ruch należy do Szwedów. Według ministra Hende, powinni oni zająć stanowisko do końca stycznia.

Węgrzy oczekują znacznego zmniejszenia opłat związanych z dalszym użytkowaniem Gripenów, ponieważ na podstawie pierwotnej umowy zapłacili już ponad połowę pełnej ceny leasingowanych myśliwców. Reszta tej wartości powinna zostać spłacona do końca 2016. Węgrzy proponują obniżenie rat leasingowych w ciągu najbliższych 5 lat o 17,4%, by resztę należnej kwoty - 34,4% całości spłacić w kolejnej dekadzie.

Nie wiadomo, czy Węgry zdecydują się na modernizację swych Gripenów (Modernizacja szwedzkich Gripenów, 2010-03-11). Generowałaby ona kolejne, trudne do oszacowania koszty.

Zgodnie z umową z 2003, 10-letni leasing 14 Gripenów (12 jednomiejscowych w wersji C i 2 dwumiejscowych - D) ma kosztować 340 mld forintów (ok. 1,1 mld Euro). Kolejnych 58 mld forintów (ok. 190 mln Euro) przeznaczono na szkolenie załóg i obsług szwedzkich samolotów. Obecnie roczna raty leasingowe wynoszą, odpowiednio, 30 i 2 mld HUF.

7 września 2011 węgierskie Gripeny należące do 59th Szentgyörgyi Dezső w Kecskemét wylatały 6 000 godzin.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra